Wpis z mikrobloga

Pytanko do wyborcow Lewicy, jak widzicie swoje szanse na odbudowe poparcia?
Czy nowe ruchy lewicy patriotyczne ktore nie stawiaja na woke'izm np Gielzak/Dymek maja szanse odbudowac lewice ktora bedzie miala szanse siegnac po wiekszy elektorat?
#wybory
  • 15
  • Odpowiedz
@dzimmerman: na "leftbooku" Dymek jest przez wielu nazywany gwał*icielem, chociaż został oczyszczony z zarzutów XDDD, większość lewicy co najmniej taka sama niechęcią jak prawicowcow darzy lewicowców innych frakcji, sojusz z libkami jest równie zły co z PiSem, także wątpię, w jej jakieś odrodzenie nieidpolowej lewicy. Oni sobie tylko siedzą w necie larpujac amerykańska lewicę i nanosząc coraz to nowsze oderwane od rzeczywistości kalki na własne podwórko.
  • Odpowiedz
@dzimmerman: jak dla mnie to oczywisty kierunek do rozwoju, z historii idei jasno zagospodarowany przez lewicę:

- uderzenie w posiadaczy kapitału zamiast w nieco lepiej zarabiających na uop/jdg
- reindustrializacja i sceptycyzm wobec bezkrytycznego hypowania nowych technologii, zwracanie uwagi na zagrożenia jakie dalsza specjalizacja niesie;
- wspieranie znanych, alternatywnych dla kapitalistycznego konsumpcjonizmu form działania i współpracy: spółdzielnie mieszkaniowe zamiast deweloperki, ROD zamiast all inclusive wczasów w Turcji itp.

Ale w praktyce
  • Odpowiedz
@loginnawykoppl: 1 byłaby bardzo atrakcyjna dla społeczeństwa. Pewne ziarna lewicowości są zasiewane, jak chociażby chłopomania na rynku książki. W nowych technologiach wydaje mi się, że jesteśmy kilka lat przed swoistym 9/11, momentem, w którym wszyscy wezmą zagrożenia z nowych technologii na poważnie. 3 zupełnie nie siądzie. Polak uwielbia koszulkę z CK, wczasy ol ekskjuzmi i zamach na to będzie błędem xd

NB: Przecież Lewica ma ministerstwo cyfryzacji ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
yłaby bardzo atrakcyjna dla społeczeństwa. Pewne ziarna lewicowości są zasiewane, jak chociażby chłopomania na rynku książki.


no właśnie mnie bardzo zastanawia na ile nie jest to taka powtórka z rozrywki z końca XIX wieku, kiedy chłop robił za małpę w cyrku dla inteligencji, taki element estetyczny a nie prawdziwy problem zainteresowania. Coś jak u prawkow te wszystkie dziedzictwa cywilizacji zachodniej i żołnierze wyklęci, gdzie obcowanie z kulturą zakończyli na streszczeniu Potopu.

W
  • Odpowiedz
kiedy chłop robił za małpę w cyrku dla inteligencji


@loginnawykoppl: jak czytam lewicowców w necie to wygląda to mniej więcej tak jakby był konkurs na to kto jest bardziej z ludem a kto bardziej uprzywilejowany intelektualista, zamknięty w wieży z kości słoniowej. Problem polega chyba na tym, że wszyscy są w tej wieży zamknięci, a "lud" głosuje na PiS.

Gdzieś, kiedyś czytałem, że lewica olewa grupy, które mogłyby na nią głosować
  • Odpowiedz
Pytanie czy to oni zrobili coś dobrze czy BoJo i reszta konserwatywnej ekipy okazała się tak #!$%@? przy okazji cyrku z Brexitem, że po prostu nie da się na nich głosować.


@niedoszly_andrzej: to drugie xd Brexit okazał się porażką, ekonomia w stagnacji, ludzie wracają

Gdzieś, kiedyś czytałem, że lewica olewa grupy, które mogłyby na nią głosować jak np. pracowników budżetówki w stylu urzędników, personel administracyjny w służbach czy nauczycieli, ale wsm
  • Odpowiedz
@Pieszczoszek_Czyscioszek: swoją drogą to ciekawe (z naszej perspektywy nawet dość egzotyczne), że istnieją ruchy lewicowe (i są masowe), które są mocno patriotyczne - Irlandia, Kraj Basków czy Katatonia. I tam jakoś potrafią łączyć progresywność i proeuropejskość z narodowym programem (bez czołobitność wobec katabasów). Więc chyba to nie progresywność i antyklerykalizm są problemem - przynajmniej nie same w sobie.
  • Odpowiedz
(z naszej perspektywy nawet dość egzotyczne)


@niedoszly_andrzej:

Tradycję PPSu przerwano, i moim zdaniem próby bezpośredniego odtwarzania skazane są na porażkę, niemniej i ona pokazuje, że lewicowość, w tym polska, nie wyklucza patriotyzmu. Zwyczajnie to, co w III RP nazywa się lewicą, to liberalizm z nieco bardziej progresywną, względem obecnego stanu w Polsce, obyczajowością. Razem nieco usiłuje się wyłamać tu i ówdzie, ale za mało i nieprzekonująco.

Antyklerykalizm jest imo problemem ze
  • Odpowiedz
nazywa się lewicą, to liberalizm z nieco bardziej progresywną, względem obecnego stanu w Polsce, obyczajowością

@Pieszczoszek_Czyscioszek: też mam takie odczucia i nawet mi się wydaje, że Lewica rywalizuje o elektorat liberalny z KO, a nie o pracowników żabek, magazynów i montowni (czyli taki co niby jest potencjalnym elektoratem lewicy).

Antyklerykalizm jest imo problemem


@Pieszczoszek_Czyscioszek: no nwm, nie widziałem badań opinii po 2020, ale w ostatnich latach zaufanie do Kościoła spadało
  • Odpowiedz
Swoją drogą sprawdziłem sb jak się sprawy mają z religią w Irlandii, Katalonii i Kraju Basków i okazuje się, że Prawdziwa Apostolska Wiara Prawosławna™ jest najszybciej rosnącą na Zielonej Wyspie xd (w 20 lat liczba wyznawców wzrosła 10x z 10,4k w 2002 do 105k w 2022.
  • Odpowiedz
@niedoszly_andrzej: Co do antyklerykalizmu - zgoda z tym, co piszesz. Chyba po prostu coś nieco odmiennego miałem na myśli, kiedy pisałem "antyklerykalizm", ale mało to istotne.

ale przecież nie trzeba starać się być bardziej turbopatriotycznym niż turbopatrioci. Grzanie tym tematem i przegrzanie go wydaje mi się wręcz szansą dla opcji która byłaby patriotyczna, ale bez tasowania się do husarii i wąsatych dziadów.


Oczywiście. Uzyłem tych określeń nieironicznie.

Czemu nie grzać np.
  • Odpowiedz
ale przecież nie trzeba starać się być bardziej turbopatriotycznym niż turbopatrioci. Grzanie tym tematem i przegrzanie go wydaje mi się wręcz szansą dla opcji która byłaby patriotyczna, ale bez tasowania się do husarii i wąsatych dziadów. Czemu nie grzać np. postaci Tadeusza Kościuszki czy centrolewicowych akowców? Takie próby się nawet pojawiały i pojawiają, ale może za rzadko i mają za mały zasięg.


@niedoszly_andrzej: Jest jeszcze taki probkem, że powstania w Polsce
  • Odpowiedz