Wpis z mikrobloga

Czekajcie, co się właśnie odwaliło we Francji? Rządząca partia uzyskała bardzo zły wynik w wyborach do europarlamentu, więc prezydent (wywodzący się z tej partii!) uznał, że straciła ona mandat społeczny do dalszego rządzenia i zarządził wcześniejsze wybory parlamentarne?

Tak można? Nie powinien zacząć coś mlaskać, że to inne wybory, się nie liczy i w ogóle oszustwo? XD


#polityka #macron #francja
Gluptaki - Czekajcie, co się właśnie odwaliło we Francji? Rządząca partia uzyskała ba...

źródło: z31045548IHR,Emmanuel-Macron

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • 24
Ale kompletnie tego nie czaje. Wyborcy opowiedzieli sie przeciw niemu a w nastepnych wyborach opowiedza sie za nim?


@gorzki99: Uznał, że parlament nie odzwierciedla obecnych nastrojów społecznych. RiGCz, a u nas tylko wieczne gierki polityczne i martwienie się o własny stolek.
  • Odpowiedz
@Gluptaki: @JC97 ja jednak mysle ze jest cos o czym nie wiemy. Nie wiem... Inna metoda liczenia glosow przy wyborach do PE niz do swojego? Inne okregi wyboecze? nie mam pojecia.

nie chce mi sie wierzyc ze kloles sam sie zaoral. To musi miec jakies drugie dno.

Nie wierze ze chodzi tylko o rigcz.
  • Odpowiedz
@gorzki99 dokładnie tak jest. Poza tym nastroje prawicowe są głównie wśród białych w Paryżu i Marsylii, oczywiście znikąd się to poparcie nie wzięło bo prawica rośnie w siłę, ale inżynierowie mimo tego co mówi telewizja to głównie te dwa miasta
  • Odpowiedz
@calkowitybrakrozumu: Ale ze jak jest? Wybory "lokalne" beda inaczej liczone i koles wie ze niczym nie ryzykuje?

i mowi "sprawdzam"?

jak wspomnialem - nie wiem jak to u nich wyglada. Albo jest tak pewny siebie bo wie jak to dziala albo wlasnie se zaciagnal petle na szyi. Albo ma jakis trzeci powod.
  • Odpowiedz
@gorzki99 dokładnie nie powiem Ci ale tam są jowy w których oni startując wszyscy razem wygrywają, musiał byś zagłębić się dokładnie w ich system. Oczywiście ryzykują bo może być różnie , ale jednak mają więcej szans na wygranie niż przegranie
  • Odpowiedz
@falden: jesli dobrze zrozumialem o co Ci chodzi to chodzi Ci o to ze mimo wszystko w parlamentarnych sie makaronowi udalo. i teraz na tym bazuje. No spoko. Tylko ze to bylo 2 lata temu.

Caly czas bede twiedzil ze ten jego ruch jest albo glupi albo odwazny. Zobaczymy za jakis czas :)
  • Odpowiedz
@gorzki99:

Chodziło mi o to, że trzeba zwrócić uwagę na specyfikę ich systemu wyborczego.

W ostatnich wyborach pomimo niewielkiej różnicy w poparciu społecznym (25% vs 18%) Macron zdobył znacznie więcej mandatów niż LePen (244 vs 89).

Po prostu przy francuskim systemie JOW skrajne partie mają bardzo ciężko, bo wszyscy głosują przeciwko ich kandydatom. Jeżeli w jakimś okręgu masz poparcie 49% ale zagłosują przeciwko tobie centryści, libki, lewaki, komuchy i umiarkowane prawaki
  • Odpowiedz
@Gluptaki: We Francji parlament nie ma aż tyle do powiedzenia co u nas, więc wybory parlamentarne są mniej istotne. Widać to między innymi po tym że termin wyborów jest za 2 tygodnie, czyli nie będzie czasu na realną kampanię.
  • Odpowiedz
@gorzki99:

Ale kompletnie tego nie czaje. Wyborcy opowiedzieli sie przeciw niemu a w nastepnych wyborach opowiedza sie za nim?


Bo nie rozróżniasz wyborów do europarlamentu z krajowymi. To dwie różne sprawy
  • Odpowiedz
Przez wygrana Łe Pen będzie chciał zmobilizować elektorat, który za bardzo z tego nie jest zadowolony a jowy będą temu sprzyjać. Coś jak u nas 15 października, gdzie elektorat ówczesnej opozycji dość mocno się zmobilizował do głosowania.


@Marek_Licyniusz_Krassus: No i to jest chyba jedyne logiczne rozwiaznie.
Pytanie tylko czy nie za odwazne :)
  • Odpowiedz