Wpis z mikrobloga

Wczoraj w programie informacyjnym w krakowskiej trójce był materiał o wywlaszczeniach pod budowę linii kolejowej. Pewien dziadek tam mówił, że za dom z polem dostanie 220tys zł i że dowiedział się o tym dopiero w kwietniu.

Serio to tak wygląda, że ludzie dostają tak śmieszne pieniądze i odbiera im się dotychczasowy standard życia? Dom na wsi, ładny widok, duża działka(gdzie być może jego hobby było paść kozy czy inne owce). Przecież dziś za 200tys nie kupi nawet mieszkania w powiatowym.

Czy oni tak tylko tragizuja i nie podają prawdziwych kwot? Jak to wygląda?

#prawo #polska #malopolska #krakow
#pytanie
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem jak z państwowym wywłąszczeniem, ale ojciec chłopa mojej siostry został wywłaszczony pod budowę Tesco bodajże, i był bardzo finansowo usatysfakcjonowany.
  • Odpowiedz
@cotozazycie: część tych zanizanych kwot to jest z d--y akurat gddik nie robi wałów w tych sprawach po prostu ludzie czegoś nie rozumieją i płaczą Ew zadają takiej kasy że jest jakaś odklejka
  • Odpowiedz
  • 0
@qeti: @WstretnyOwsik

No tam wywłaszcza kolej.

Oczywiście z drugiej strony można powiedzieć że mój dziadek wyprowadził się ze wsi do miasta, nie dostał pola na wsi i następne pokolenia po nim byli skazani na kiszenie się w bloku choć nigdy tego nie chcieli bo nie było ich stać na działkę podczas gdy brat dziadka został na wsi, miał dużo pola, które wydzielił na działki i następne pokolenia mogły tam
  • Odpowiedz
  • 0
@nairoht: to znaczy tam padła konkretna kwota 220tys zł dlatego pytam. Choć no dom jednak stary, oprowadzał po nim. Dom stary ale dobrze utrzymany, dach chyba nowy blaszany i warunki wewnatrz raczej godne. Dlatego pytam. Aż muszę poszukać w jakiej cenie na wsiach powiatowych sa takie domy.
  • Odpowiedz
@cotozazycie ja słyszałem z drugiej ręki info, że na północy Krakowa jak wywlaszczali pod te obwodnice czy jakies 29 listopada to dość dobre pieniądze dostawali nawet jesli to był kawałek działki.
  • Odpowiedz
@cotozazycie: no ale przecież biegły przychodzi i to wylicza rynkowo. Dodatkowo takie osoby mają też różne ulgi z tego tytułu np. Nie płacą PCC przy zakupie nowej nieruchomości. Państwo placi tyle ile to jest warte i tyle
  • Odpowiedz
  • 0
@Anonek463:

Właśnie, bo nawet jeśli ten jego obecny dom na rynku byłby tyle wart to przecież nie kupi drugiego takiego w tej samej wsi gdzie być może ma rodzinę, znajomych, lekarzy itp. Dziadek ma 80 lat więc wiadomo że nie weźmie kredytu, pewnie nie ogarnie szukania i kupna nawet czegoś starego gdzieś indziej. I w zasadzie co się z nim dalej stanie?

Przecież taka rekompensata powinna uwzględniać możliwość zamieszkania w
  • Odpowiedz
że na północy Krakowa jak wywlaszczali pod te obwodnice czy jakies 29 listopada to dość dobre pieniądze dostawali nawet jesli to był kawałek działki.


@kozabonzo: takie działki kupują wcześniej znajomi królika, więc inni przy okazji też dostają dobrą kasę.
Pomyśl że w Krakowie ma być metro, działki / budynki w pobliżu planowanych stacji metra raczej przez metro nie potanieją. Pomyśl kto będzie pierwszy wiedział, gdzie będą stacje metra :D Może
  • Odpowiedz
  • 0
@abrakadabra1859:

Nie tyle kilka tras co kilka etapów. Pierwszy od n Sącza do kleczan i od Mszany do rabki(?) Jest już w realizacji. Tam tory idą po starym szlaku. Drugi od Limanowej do Kleczan to ten o którym mowa. Umowy na realizację podpisane, lada dzień będą roboty rozbiórkowe. Tutaj trasa torów jest nowa, estakady, tunel 4km. Na etapie projektu jest polaczenie nowa trasa od podleza do piekiełka.
  • Odpowiedz