Wpis z mikrobloga

Potrzebuje doradztwa finansowego, wiem zapytam ekspertów na mirko. Co może pójść nie tak ( ͡º ͜ʖ͡º)

Chodzi o hedgowanie mojej pozycji na #tsla za pomocą opcji PUT i kwestie rozliczenia ewentualnej straty wspólnie z zyskami ze sprzedaży akcji.

13 czerwca ma nastąpić ogłoszenie wyników głosowania akcjonariuszy.


Chodzi o hedging bardzo czarnego scenariusza, że pakiet z wynagrodzeniem dla Elona nie przechodzi, a w wyniki czego on rzuca papierami... i następnego dnia akcje lecą... na przykład 25% w dół.

Powiedzmy, kupiłbym sobie PUTów za 10k PLN. Jeżeli akcej polecą w dół, to sprzedaje opcje z zyskiem.

Pytanie natomiast, czy w przypadku wzrostu akcji, mogę te 10k PLN straty rozliczyć wspólnie z zyskiem ze sprzedaży akcji? Otóż czy w takim przypadku mógłbym sprzedać akcje Tesli (tyle, by podatek do zapłacenia wynosił np. równe 10k PLN)... i tym samym nie zapłacić podatku? Bo strata by pokryła się z zyskiem? W sensie, czy te instrumenty można rozliczyć razem (są też u innego brokera - nie wiem czy to miało by znaczenie).

Jeżeli bym sprzedał te akcje... planowo chciałbym je zaraz odkupić i w moim rozumieniu, "zresetowałbym" sobie od jakiej ceny zakupu będę liczyć w przyszłości zysk i podatek do zapłacenia.

W moim rozumieniu, sprowadzało by się to do... wcześniejszego zapłacenia podatku (który i tak będę musiałbym kiedyś zapłacić, o ile bym sprzedał z zyskiem).

@151346136 - przypadkiem mógłbyś mi powiedzieć coś na ten temat?

#gielda #opcje #opcyjki #tesla #elonmusk #podatki #januszeinwestowania
  • 15
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: @anonimowy_programista: Tak można, zyski z premii za sprzedaz opcji jak i straty za sprzedaz stratnych kupionych opcji rozlicza sie razem z zyskami/stratami z akcji. Haczyk jest taki, ze opcja albo musi wygasnąc w tym samym roku rozliczeniowym, lub zostac wykonana/sprzedana. Jak najbardziej plan dobry, do tego sluza opcje i z Bogiem
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: zysk/strate z opcji rozliczasz razem z akcjami. Jak opcje wygasną bez wartości to masz na nich po prostu 100% straty i tyle rozliczasz w pit. Wszystkie instrumenty, które masz u wszystkich brokerów rozliczasz razem
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: prosta sprawa jeśli cena nie przebije strike price i na dodatek zmienność będzie mała i w górę i w dół to ostatecznie nawet jeśli jest to kryty long to możesz stracić premium, które jeśli jest większe od zysku z longa no to tracisz kasę
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista w sprawie podatku jak koledzy wyżej piszą

Jakie opcje?
Zależy na jak duży ruch chcesz się zabezpieczyć. Dynamicznie sobie delty nie będziesz zmieniał bo to będzie jeden news
Im większego ruchu się spodziewasz tym dalej OTM opcję kupuj
Jak chodzi tylko o ten event to kupowalbym opcję na te dste, albo chwilę
  • Odpowiedz
@151346136: spotkanie jest 13 czerwca, opcje są na 14 czerwca (rozumiem, że expirują z końcem sesji?). Myślałem o tym, by zabezpieczyć się na prawdziwe jebnięcie, rzędu minimum 10%, ale nawet na 20%, czyli z obecnego ~175, myślałem o PUT jakoś pomiędzy 140-157.
  • Odpowiedz
pakiet z wynagrodzeniem dla Elona nie przechodzi,


@anonimowy_programista: Pamiętaj, że zachodzi tu bardzo duży bias mediowy – jak tylko ktoś oświadcza, że głosuje na "nie" jest o tym tysiąc nagłówków. Takich ludzi, którzy mają problem z Elonem i jednocześnie wciąż trzymają duże pozycje jest mniej niż się wydaje. Ostatnio rundy mediowe robi wieść o norweskim funduszu, że głosuje na nie, ale on głosował "nie" już na ten anulowany przez Sąd
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: A w tych kolejnych głosowaniach też musi być większość akcji total czy przy powtórce już tylko większość głosujących? Bo jak total, to motywacja drobnych z każdym kolejnym podejściem będzie coraz trudniejsza. BTW, moje akcje niewygłosowane, bo BOŚ nie daje mi takiej opcji, eh. Zapewne to samo jest z większością europejskich proxy.
  • Odpowiedz