Wpis z mikrobloga

Witam Szanownych Mirków i Mirabelki.

Mam pytanko, czy kupował ktoś z Was sprzęt komputerowy na aliexpress? Ewentualnie, czy orientuje się ktoś, czy zakup takiego sprzętu do codziennego użytku jest stosunkowo bezpieczny? Zastanawiam się nad zakupem Mini PC, jednak mam jakieś wewnętrzne obawy przed różnego rodzaju malware, spyware, etc. Oczywiście dysk można sformatować/wymienić, tego się nie boję, bardziej zastanawiam się nad niechcianym oprogramowaniem na poziomie biosu, bądź innym niechcianym microchipem - sugeruje się jednym z artykułów w internetach: https://www.theregister.com/2021/02/12/supermicro_bloomberg_spying/

Niestety mam wrażenie, że ciężko dostać w Polsce sprzęt typu mini PC, który nie będzie (drogim :D) Intel NUC'iem lub pochodzącym z Chin. Chciałbym tego mini PC głównie do zabawy i nauki NGFW (np. pfsense) - być może ktoś z Was poleci ciekawszy i/lub dostępny w Polsce sprzęt, do takiego celu?

Dziękuję!

#komputery #pcmasterrace #informatyka #aliexpress
  • 6
  • Odpowiedz
@BirchKf: Na botland możesz zakupić kilka różnych modeli zarówno raspberry, jak i innych micro kompów.
Na samym allegro możesz też znaleźć szereg cienkich klientów typu wyse - w sam raz jako tanie serwery, NAS itp

Wszystko z polski i od normalnych producentów.
  • Odpowiedz
  • 0
@user_no_4: zgadzam się, jak najbardziej. Problem w tym, że pod wykorzystanie jakie opisałem (tj. NGFW typu pfSense), potrzebowałbym dwa interfejsy sieciowe. W związku z tym, wydaje mi się, że do cienkiego klienta / terminala może być problem dodać drugi interfejs sieciowy - nie jestem pewien jak w przypadku pfSense, ale taki Sophos (z tego co pamiętam) nie obsługuje interfejsu sieciowego po USB. Chyba, że znajdę cienkiego klienta z wolnym pci-e, a
  • Odpowiedz
@BirchKf: dużo cienkich klientów posiada puste pcie, a pobór mocy jest niski. Niektóre mają możliwość zasilania poprzez poe, więc pobór nocy, też nie powinien być duży.
  • Odpowiedz
@BirchKf: oczywiście że będzie malware, ale jak kupisz renomowany sprzęt nie z chin to też będzie backdoor. Tylko w starych procesorach go nie ma, a w średnio-starych da sie wyłączyć i podmienić BIOS. Intel ME to słowo klucz, ale AMD ma też swoje
  • Odpowiedz
@BirchKf szukasz Dell Wyse 5070 extended (grubego), ma. pcie x4, i wstawiasz tam nawet kartę 4x 1Gbit

Ewentualnie wersja zwykła cienka, i karta Ethernet (nawet 2.5G są) na mini pcie M.2 slot (oryginalnie tam może być druga karta ethernet (ale oryginał drogi i rzadko spotykany) , karta Ethernet z slotem SFP na np światłowód, albo wifi.
  • Odpowiedz