Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do mirkow z #embedded: dlaczego zawsze w dyskusjach o zabieraniu pracy przez AI ludzie piszą że na początku stracą pracę CRUD-ziarze a embedded mogą być spokojni. Zawsze mi się wydawało odwrotnie, i to dla tego że embedded wydaje mi się zdecydowanie trudniejszy. Trudniejszy dla ludzi a nie maszyn. Piszę to pytanie z perspektywy CRUD-ziarza xD

#programowanie #pracait #chatgpt #programista15k #programista25k
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: bo AI tak szybko nie nauczy się podłączać analizatora logicznego, oscyloskopu, lutowania reworków czy wciskania przycisku reset ;) ale to może robić technik. Myślę że AI przyjdzie także po embedded/low level. Inna sprawa że czasami pytam ChatGPT o kody zarówno low levelowe jak i o jakiś skrypty pythonowe/bashowe i z tym drugim idzie mu zdecydowanie lepiej. Może kwestia dostępności przykładów i dokumentacji? Sporo dokumentacji z embedded, opisy rejestrów, itp
  • Odpowiedz
Nie znam się na AI ale mogę sie domyślać, że chodzi m.in. o to że :
- CRUD-y są powtarzalne i relatywnie proste
- CRUDów jest wielokrotnie więcej to też baza do generowania rozwiazań w oparciu o dostępne źródła jest dużo bardziej rozbudowana
- embedded to praca na styku hw / sw, a hw bywa nieprzewidywalny ( ͡° ͜ʖ ͡°) więc ciężko można wyciągnąć rozwiązanie, które można zgeneralizować
  • Odpowiedz
Krótka odpowiedź jest taka: kod napisany na jeden mikrokontroler nie zadziała na innym. Dwa mikrokontrolery robiące to samo mają zupełnie inny kod, jeżeli dotyczą obsługi pinów/hw lub przerwań. Programy/algorytmy na wyższych warstwach mogą być powtarzalne, ale często uniwersalność takich programów kończy się większym zużyciu zasobów pamięci RAM i flash, której często nie ma. No i dalej ktoś musi napisać te drivery na niższej warstwie opierając się na dokumentacji. Co też trudno zautomatyzować,
  • Odpowiedz