Wpis z mikrobloga

  • 0
Jak nie masz jakiejs ziemi w spadku albo sam się nie zajmujesz budownictwem, to budowa czy kupno domu to jest zajebiscie droga rzecz.


@zgubiles_sie_jelonku: dokładnie w takiej sytuacji jestem xD Dzięki.
Generalnie to zastanawiam się, czy warto marnować na to swoje życie mając np. ok. 33 lata to może do 70 to spłacę
  • Odpowiedz
@ddiazepam: no... sam się czasami zastanawiam ;) wszyscy gonią za tymi nieruchomościami, a żeby to spłacić zap... tak, że często kończysz ten kredyt i kilka lat życia zostaję, jeszcze po drodze czesto nie ma dzieci, więc nie wiadomo komu to potem zostawić
  • Odpowiedz
  • 0
@zgubiles_sie_jelonku: a kupujesz, budujesz czy inna decyzja? Ja póki co mam mieszkanie (kredyt), ale myślę o przeprowadzce do innego miasta. Pasowało by ogarnąć jakieś lokum, tylko na razie nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić (finansowo)
  • Odpowiedz
@ddiazepam: ale z działką czy bez? Banki liczą teraz 5k za m2 dweloperki, do tego 2-3k za m wykonczenia (takiego podstawowego raczej po taniości). Wiec masz 7k za m pod klucz bez szaleństw. Do tego działka 150-300k, ogrodek czyli kostka, ogrodzenie, jakas trawa, oswietlenie, taras to kolejne 100k lekko. Czyli bańka może być malo. Oczywiście możesz z tego urwać sporo oszczędzając na robociznie.
  • Odpowiedz
  • 0
@nika_blue: bez. Działki i tak nie mam więc trzeba by było doliczyć. Z tego co widzę, to w sensownej lokalizacji >300k (te 150k co podajesz to chyba na jakiejś mega prowincji)
  • Odpowiedz
@ddiazepam: nie da się tego określić dokładnie, mówię serio możesz rozpocząć dwie budowy takich samych domów w odległości 20km i różnice w cenie budowy mogą być nawet 100k. Czasem możesz trafić na ekipę która nie ma akurat nic do roboty i ci cały dom wykończą po taniości a czasem nikogo nie znajdziesz i musisz wziąć ekipe która wciska cię pomiędzy inne budowy i wygolą cię jak owce za to, bo tak
  • Odpowiedz
Ile kosztuje wybudowanie domu np. 150m pod klucz? Uwzględniając średni standard wykończenia, bez szaleństw ale nowoczesne ogrzewanie, instalacje itd.


@ddiazepam: Nie da się określić, za wiele rzeczy ZALEŻY

Mój kosztował 3k z metra do deweloperskiego (w tym klima, reku), 150 m^2, ale ja robiłem pewne oszczędności na wizualu, głównie z biedy (zacząłem budowę, gdy zarabiałem gówno kompletne zamiast pensji), start 2021 więc już podczas bańki na stali, drewnie, etc.

Np. nie
  • Odpowiedz
@ddiazepam bardzo dużo zależy co jest dla Ciebie średnim standardem. Jakie ogrzewanie, czy rekuperacja, ogród, ogrodzenie. Ja kupując dom w stanie deweloperskim w wykończenie wrzuciłem praktycznie drugie tyle (uwzględniając piec, rekuperacje, ogród itp)
  • Odpowiedz
@grzes_wu 2razy się budowałam. Raz w 2019 roku, drugi raz w 2023 i realia cenowe były zupełnie inne :P Poza tym nawet w 2019 roku, jeśli wybudowałes dom 175m2 do wykończenia za 300tys, to i tak musiałeś grubo oszczędzać na materiałach i duzo rzeczy robić sam.
  • Odpowiedz
@ddiazepam: Wprowadziliśmy się do domu w grudniu 2022. Budowa trwała około 10 miesięcy. Mamy dom o powierzchni 160 metrów w tym 19 metrów garaż w bryle budynku. Koszt nazwijmy to pod klucz bez kostki ogrodzenia i ogrodu wyszedł nas 840 tys. Prosta bryła o kształcie kwadratu i dwuspadowy dach. Standard określiłbym jako średni-wyższy. Mamy żaluzje fasadowe, cała elewacja zrobiona jest z Elastolithu, rynny ukryte i blachodachówka Rukki Hyygge. Meble BoConcept, sprzęt
  • Odpowiedz
@ddiazepam: no nie podałeś jaka lokalizacja. Pod duzym miastem to są i działki za milion. Jak my się rozglądaliśmy za działką do 10km od Krakowa to były jakieś wlansie od 150 do 300k pod maly domek. Tylko te tańsze to wiadomo, do mediów 200m, słup na środku, słaba droga itp.

Niestety coraz mniej działek sensownych i są coraz droższe więc możliwe, że te ceny są już nieaktualne. Chociaż widzę nadal takie
  • Odpowiedz