Wpis z mikrobloga

Mireczki i Mirabelki pilnujcie swoich nieruchomości !
Do końca 2025 mają zostać opracowane plany ogólne dla Gmin. W planach tych będzie określone min przeznaczenie danej nieruchomości.
Czyli jeśli np. dana działka zostanie zakwalifikowana jako rolna to już na niej budynku nie postawimy. Pomimo, że się do tego nadaje.
Dlaczego tak jest?
Na dziś dzień Gminy mają plany zagospodarowania przestrzennego i to one określają przeznaczenie danego terenu. Zdecydowana większość Planów obejmuje tylko małą część danej Gminy.
W przypadku kiedy chcemy podjąć budowę na terenie nieobjętym planem dostajemy tzw warunki zabudowy, które określają min możliwość zabudowy.
Plany ogólne zostaną wprowadzone na terenie całej Gminy.
W mojej opinii mają powstrzymać możliwość zabudowy . Wyłączenie dużego obszaru z możliwości zabudowy sprawi, że pozostałe dostępne nieruchomości będą dużo droższe a przez to mniej dostępne. Oczywiście znajdą się osoby, które stwierdzą, że to po to aby zabudowa była zwarta. Niestety w mojej opinii jest to jedynie promil prawdy.

Co robić?
1. Zadzwoń/podejdź do Gminy i zapytaj czy są już w trakcie opracowania planu.
2. Kiedy plan zostanie opublikowany uważnie sprawdźcie co zostało przypisane do waszych działek.
3. Składajcie odwołania

#planowanie #mpzp #warunkizabudowy #budownictwo #budowadomu #budowa #gmina #geodezja #nwo #nieruchomosci
  • 9
  • Odpowiedz
@mirmar9: takie były założenia nowego ładu, teoretycznie ma to odblokować nieruchomości bo wz są w dużej mierze uznaniowe, choć sam uważam że im większy bałagan tym lepsze otoczenie do takich inwestycji, dajesz łapówkę jednemu urzędnikowi a nie całej radzie gminy xD
  • Odpowiedz
@mirmar9: @2xpapanalepiku Plan ogólny nadal będzie wymagać MPZP lub WZ. Tutaj chodzi o to że studium było "za trudne" dla gmin i go nie było. Teraz kiedy będzie ogólny, WZ powinno uwzględniać jego zapisy(czego nie było przy studium ale IMO w praktyce i tak było). Dodatkowo przy okazji weszła zmiana że WZ są terminowe, więc nie będzie sytuacji że mamy WZ "na zapas" a potem nie wiadomo czy warto składać nowe
  • Odpowiedz
@lagopus: uchwalenie planów to duże koszty dla gmin, późniejsze zmiany pewnie będą na koszt wnioskodawców i wtedy zacznie się narzekanie. Trudno to jednoznacznie ocenić zwłaszcza że uchwalenie planu może się wiązać z opłatami adiacenckimi z uwagi na wzrost wartości nieruchomości, czyli taki ukryty podatek o którym na razie nikt nie mówił albo był pomijalny. Skończy się trzymanie takich nieruchomości na zapas bo i podatek od nieruchomości wzrośnie.
To co jest obecnie
  • Odpowiedz
znajdą się osoby, które stwierdzą, że to po to aby zabudowa była zwarta. Niestety w mojej opinii jest to jedynie promil prawdy.


@mirmar9: to duża część prawdy. Wiesz jak skomplikowany jest proces inwestycyjny drogi bądź teraz KDP? Wszędzie masz nasrane przypadkowa zabudowa i wywłaszczanie tego to koszmar finansowy i organizacyjny. Polska mapa wygląda jak rzyg.
  • Odpowiedz
@mirmar9: ktoś mi wyjaśni różnice między MPZP, planem ogólnym dla gmin, a WZ? Które ważniejsze od którego?
Mam na oku fajne ranczo, które jest nieruchomością rekreacyjno-budowlaną (tak to jest określone w ogłoszeniu). Nieruchomość ma wydane WZ. Jest ok, czy musi być wydany MPZP dla tej nieruchomości? Czy jak będą robić plan ogólny dla tej gminy, to mogą zmienić przeznaczenie tej działki?
  • Odpowiedz
  • 0
Jeśli masz WZ to już można coś działać. Jeśli zostały wydane WZ to znaczny, że MPZP nie ma i dla ciebie potrzebne nie jest. W planach ogólnych mogą określić nowe przeznaczenie dla danego terenu
  • Odpowiedz
@mirmar9: czyli muszę targować cenę tego rancza, bo teraz jest wystawione w cenie takiej, jakby to była działka w 100% budowlana. Skoro jest ryzyko, że może przestać być działką budowlaną, to sprzedawca musi mocno zejść z ceny.
  • Odpowiedz
  • 0
Może się okazać, że sprzedawca cię przechytrzy i w Gminie uda mu się wywalczyć zapis, że tam ma być teren pod zabudowę
  • Odpowiedz