Wpis z mikrobloga

Mircy, help. Ostatnio kupiłem nieruchomość - jesteśmy już po akcie przekazania własności więc wszystkie formalności, jak i sprawy finansowe są dopięte. Po wizycie u notariusza agentka nieruchomości która pośredniczyła w zakupie chce ode mnie 1% prowizji. Czy ona ma do tego jakiekolwiek prawo? Nie mam z nią podpisanej żadnej umowy pośrednictwa ani innego kwitku - to była agentka którą wynajął sprzedający. Z góry dzięki za pomoc. #nieruchomosci #finanse
  • 44
  • Odpowiedz
@Sleg: myślę że uczciwością będzie zapłać jeżeli dzwoniłeś na ogłoszenie biura nieruchomości, umówiłeś się z nią, pokazała ci mieszkanie i poinformowała wcześniej o warunkach zakupu tj. że nieruchomość jest sprzedawana z prowizją 1% dla biura, robiła umowę przedwstępną, przedstawiała twoje dane i dokumenty notariuszowi itd. Nie płać jeżeli sam skontaktowałeś się z właścicielem bądź jeżeli nie było mowy o prowizji z twojej strony do dnia aktu. Nie płacenie jeżeli wcześniej podano
  • Odpowiedz
ądź jeżeli nie było mowy o prowizji z twojej strony do dnia aktu. Nie płacenie jeżeli wcześniej podano jasno te informacje jest słabe i prowadzi do tego że agenci nie idą na rękę ludziom tylko już na parkingu będą kazali podpisywać 5 umów bo ludzie mówią że zapłacą a potem mają to gdzieś.


@oszty: agent nie może pobierać prowizji od dwóch stron bo ma konflikt interesów - nie może reprezentować strony
  • Odpowiedz
@Sleg: a to nie jest tak, że jak oglądasz już dom to ona mówi ile bierze? Jak my oglądaliśmy to chciała 3% i dlatego zrezygnowaliśmy, bo nie dam jej 12k za pokazanie domu.
  • Odpowiedz
myślę że uczciwością będzie zapłać jeżeli dzwoniłeś na ogłoszenie biura nieruchomości, umówiłeś się z nią, pokazała ci mieszkanie i poinformowała wcześniej o warunkach zakupu tj. że nieruchomość jest sprzedawana z prowizją 1% dla biura, robiła umowę przedwstępną, przedstawiała twoje dane i dokumenty notariuszowi itd. Nie płać jeżeli sam skontaktowałeś się z właścicielem bądź jeżeli nie było mowy o prowizji z twojej strony do dnia aktu. Nie płacenie jeżeli wcześniej podano jasno te
  • Odpowiedz
@barnej-flinston: nigdzie się nie zabrania pobierania od obu stron i robi tak zdecydowana większość agencji bo mało który właściciel zgodziłby się na większą prowizję, dlatego rozbija się ją na 2 części. Agent ma doprowadzić do prawidłowej i bezpiecznej sprzedaży mieszkania - właściciel nieruchomości gdyby miał jakieś obawy może pokryć wyższą prowizję i umówić się że prowizja dla kupującego wynosi 0% jedank żyjąc w Polsce wiadomym jest że właściciel będzie chciał żeby
  • Odpowiedz
@dupasmoka: a ty jak się umawiasz z kimś to później nie płacisz? Napisałam jak sama bym zrobiła - byłaby umowa że zapłacę to bym zapłaciła, gdyby nie wspomnieli o tym to nie, ale kto pracował z polskim klientem w jakiejkolwiek branży ten się w cyrku nie śmieje ;_; zawsze chcą w ciula zrobić i ominąć płatność. Niektórzy agenci też oczywiście nie bronię tej branży bo wiem jaka jest w niej patologia.
  • Odpowiedz
Cenę sprzedaży ustala właściciel a nie agent więc co za konflikt interesów.


@oszty: Za poprawność transakcji odpowiada notariusz XD. W takim razie za co płacę agentowi do którego przychodzę z ulicy obejrzeć mieszkanie?
  • Odpowiedz