Wpis z mikrobloga

#codziennykataster #nieruchomosci #antykapitalizm #podatki #ekonomia

Thomas Paine - uczestnik rewolucji amerykańskiej jak i francuskiej, w USA uznawany za jednego z ojców założycieli. Autor "Zdrowego rozsądku" - broszury postulującej utworzenie niezależnego od Wielkiej Brytanii państwa w Ameryce.
Ale tutaj bardziej nas interesują jego poglądy gospodarcze. W innej broszurze "Sprawiedliwość agrarna" zauważył że traktowanie ziemi, która nie została przez nikogo zrobiona a jedynie zawłaszczona jako "towar jak każdy inny" to absurd. Dostrzegł również że nie można zlikwidować prawa własności ziemi ze względu na motywację właścicieli do jej ulepszania. Jego rozwiązaniem miało być opodatkowanie dziedziczenia majątków ziemskich. Z dochodów uzyskanych z takiego podatku chciał ufundować coś co dziś nazwalibyśmy dochodem bezwarunkowym.
Tekst broszury w języku angielskim.
https://www.ssa.gov/history/paine4.html
Czytam sobie to i mnie skręca. Gdyby te 250 lat temu ewolucja myśli społeczno-ekonomicznej zauważyła tak oczywiste rzeczy to dziś żylibyśmy w #!$%@? utopii, Marks pewnie nawet nie poszedł by w politykę, środowisko naturalne byłoby zdewastowane o rzędy wielkości mniej niż obecnie, nie było by kredytów na 30 lat i wynajmu kurników inwestycyjnych, pewnie i przeciętny czas pracy byłby znacznie krótszy.
Assailant - #codziennykataster #nieruchomosci #antykapitalizm #podatki #ekonomia

Tho...

źródło: Portrait_of_Thomas_Paine

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
Ty nie dostrzegasz jednej prostej rzeczy! Może Cię to boli, ale bogaci i sławni zawsze będą i raczej musisz się pogodzić z faktem, że ich bogactwo będzie pochodzić z różnych źródeł - dziedziczenie, pomysł na biznes, determinacja, działalność w partii, itd - Ale tworzenie społeczeństwa bogatych i równych=biednych zamiast społeczeństwa aspirującego nie służy rozwojowi Państwa. I oczywiście najlepiej byłoby, aby ten rozwój był zrównoważony, ale jest to nierealne. Bo w społeczeństwie są
  • Odpowiedz
@TheKirghizLight:
[edit] widzę, że zmieniłeś całkowicie swój komentarz. Ale ja swój zostawię w pierwotnej wersji

OMG! Przeczytałem z uwagą. I mam następujące uwagi:
1/ przypominam Ci że propagowanie komunizmu w Polsce jest ścigane z urzędu jako propagowanie systemu totalitarnego
2/ Ty przywołując dokonania sowieckie władzy w Polsce nie widzisz setek tysięcy ofiar ludzkich
3/ Kuba Batisty była mafijną oazą, a Kuba Fidela kolebką biedoty - pojedź tam póki jeszcze jest taka
  • Odpowiedz
@stopy-kanadyjka:

Nie zmieniłem komentarza. Dodałem drugi. I może poprawiłem jakieś pojedyncze zdanie.

1/ przypominam Ci że propagowanie komunizmu w Polsce jest ścigane z urzędu jako propagowanie systemu totalitarnego


Historyczna ocena nie jest promowaniem. Powiem więcej. Wyraźnie podkreślony w tekście jest totalitarny przymiot jak i jego geneza.

2/ Ty przywołując dokonania sowieckie władzy w Polsce nie widzisz setek tysięcy ofiar ludzkich


Nie neguję zbrodni komunizmu. Nie neguje wielkiego głodu, zbrodni katyńskiej, pacyfikacji
  • Odpowiedz