Wpis z mikrobloga

  • 245
@Arbuzlele
Dlatego do wiercenia w niepewnej ścianie dobrze jest użyć wiertarki przewodowej, jak będziesz dość ostrożna to wywali różnicówka zanim poważnie uszkodzisz żyłę. Wystarczy zategować szpachlówką i podziała tak kilka dekad do generalnego remontu.

Udarem w płytkach? Kto odpowiada za te stockowe zdjęcia?

@Chrystus:
Najpierw wiercisz bez udaru a jak przewiercisz płytkę to włączasz bo byś się zarżnął w porządnej ścianie. Widać, że tutaj kawał wiertła jest już w ścianie, nie
  • Odpowiedz
@senq87:
Całe szczęście w nowszym budownictwie jest już "globalna" różnicówka na wszystkie obwody to strzeli jak tylko liźniesz żyłę. Miałem dokładnie taką sytuację jak wieszałem lokatorom nowy wieszak na ubrania. Rzuciłem sobie laserkiem kreskę pionowo od kontaktu a tu psikus, ekipa wykańczająca żonie mieszkanie położyła przewód 10 cm na prawo od gniazda i podeszła do niego z boku a nie z góry. Szczęśliwie miałem wtedy przewodową wiertarkę marki "Kosztuję 40 zł",
  • Odpowiedz
@smk666: w sumie nie znam się które się na elektryce, ale czy jest możliwe założenie wspólnej rożnicówki na różne fazy? Ogólnie posiadanie nowoczesnej szafy rozdzielczej z rożnicówkami czyni prąd bardzo bezpiecznym.
  • Odpowiedz
w sumie nie znam się które się na elektryce, ale czy jest możliwe założenie wspólnej rożnicówki na różne fazy?


@senq87:
Oczywiście, masz różnicówki trójfazowe. Ich minusem jest to, że limit zadziałania 30 mA jest wspólny dla wszystkich faz, więc jak w starej instalacji masz gdzieś jakieś drobne upływności to te dla wszystkich faz się sumują i masz mniej "zapasu". Poza tym to standard jak przy jednofazowych - musi być trzyżyłowa instalacja
smk666 - >w sumie nie znam się które się na elektryce, ale czy jest możliwe założenie...

źródło: WYLACZNIK-ROZNICOWO-PRADOWY-ROZNICOWKA-40A-30mA-3F

Pobierz
  • Odpowiedz
@Arbuzlele: Udarem w płytkach? Kto odpowiada za te stockowe zdjęcia?


@Chrystus: po pierwsze czemu nie - jak zrobisz to delikatnie to spokojnie przejdziesz bez szkód, ja w zasadzie zawsze w płytkach od razu jadę z udarem. Pomocne zwłaszcza, gdy masz już starsze wiertło.

A po drugie, jak już przeszedłeś przez płytki (tak jak na stockowym obrazku, Panie Czepialski) to dalej już raczej przyda się udar, nie? ( ͡º ͜
  • Odpowiedz
jak zrobisz to delikatnie to spokojnie przejdziesz bez szkód, ja w zasadzie zawsze w płytkach od razu jadę z udarem. Pomocne zwłaszcza, gdy masz już starsze wiertło.


@enron:
Jest udar i Udar. Jak masz tanią wiertarkę z "terkotką" a nie prawdziwym młotem to spoko, jak przywalisz porządnym SDSem to bankowo czeka Cię wymiana płytki.
  • Odpowiedz
  • 1
@Arbuzlele true, kiedyś kładłem płytki (cegłę ozdobną) w salonie i przy mocowaniu listwy startowej oczywiście wwiercilem się do przewodu elektrycznego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
już widzę jak widią wiercisz płytkę xD


@tonawiarywkilkarzeczy:
Bez udaru jak najbardziej, zdarzało się. Może nie chciałbym tego robić przez 10 godzin dziennie, codziennie ale żeby powiesić źonie uchwyt na ręczniki tańszy niż najtańsze wiertło diamentowe do płytek raz na pół roku wystarczy.
  • Odpowiedz
@smk666 zapamietaj: wyłącznika roznicowopradowego 3faz nie powinno się stosować do obwodów jednofazowych, w przypadku zadziałania, bez opóźnionego rozłączania toru neutralnego na niektórych odbiornikach może pojawić się napięcie wyższe niz230V co powoduje ich spalenie. Instalacja tnc jest tylko do wyłącznika roznicowopradowego dlaej już masz TNS, połączenie n i pe za wyłącznikiem powoduje jego zadzialanie
  • Odpowiedz
wyłącznika roznicowopradowego 3faz nie powinno się stosować do obwodów jednofazowych, w przypadku zadziałania, bez opóźnionego rozłączania toru neutralnego na niektórych odbiornikach może pojawić się napięcie wyższe niz230V

@JonnyQuest:
To ciekawe, tylko skąd? Chodzi o sytuację w której dochodzi do zwarcia drugiej fazy z N i momentalnie na urządzeniu pojawia się 400V?

Instalacja tnc jest tylko do wyłącznika roznicowopradowego dlaej już masz TNS, połączenie n i pe za wyłącznikiem powoduje jego zadzialanie
  • Odpowiedz
@smk666

Dlatego do wiercenia w niepewnej ścianie dobrze jest użyć wiertarki przewodowej, jak będziesz dość ostrożna to wywali różnicówka zanim poważnie uszkodzisz żyłę. Wystarczy zategować szpachlówką i podziała tak kilka dekad do generalnego remontu.


Kupujesz Fazera za 30 zł i w większości przypadków znajdzie żyłę w ścianie przed wierceniem
badziebadla - @smk666
Dlatego do wiercenia w niepewnej ścianie dobrze jest użyć wiert...

źródło: temp_file5535915633568133841

Pobierz
  • Odpowiedz