Wpis z mikrobloga

Jak Rosja obchodzi zachodnie sankcje - klęska mechanizmu price cap?

Pod koniec 2022 r. grupa G7 i kraje członkowskie UE nałożyły limit cenowy na rosyjską ropę. Limit został ustalony na 60 USD za baryłkę. Mechanizm ten miał uderzyć w rosyjską gospodarkę oraz ograniczyć Moskwie możliwość finansowania wojny na Ukrainie. Po ponad 1,5 roku obowiązywania limitu cenowego, możemy jednak z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że ten mechanizm nie działa.

Rosjanie - wykorzystując tzw. flotę cieni oraz sieć klientów w Azji - obchodzą nieszczelny system sankcyjny. Co więcej, nic nie wskazuje, aby w kolejnych miesiącach Zachód miał podjąć jakieś znaczące kroki w celu udrożnienia limitu cenowego. Paradoksalnie bowiem obecna sytuacja jest bardzo korzystna dla wielu zachodnich krajów.

Zapraszam na nowy film - analiza autorstwa Łukasza Skiby (@luke_skiba na Twitterze, makler papierów wartościowych i analityk rynków finansowych).

Jeśli spodoba Wam się film to zachęcam do wykopania znaleziska - będzie to bardzo pomocne. ʕʔ

#rosja #ukraina #geopolityka #ekonomia #lagunacontent
JanLaguna - Jak Rosja obchodzi zachodnie sankcje - klęska mechanizmu price cap?

Pod ...
  • 6
  • Odpowiedz
@JanLpg: Dalej czekam na to bankructwo Rosji, które miało nadejść w 2 lata po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Miały im się skończyć pieniądze, a okazuje się, że uruchomili keynesizm wojenny i jakoś się trzymają.

@Grooveer: Tutaj dużo ludzi konsumuje propagandę. Przekaz medialny jest taki, że sankcje działają, zaraz ruscy zbankrutują itd. Rzeczywistość jest taka, że Iran, który posiada całe know-how na omijanie drakońskich sankcji międzynarodowych jest sojusznikiem Rosji i pomaga
  • Odpowiedz