Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Wiem, że to nie miejsce na takie pytania ale może ktoś wie i coś doradzić.
Cytując z ulotki leku: czy lek który wykazywał zależną od dawki indukcję cytochromu CYP3A4, a jego podawanie powodowało obniżenie o 72% ekspozycji (AUC) na midazolam – substrat CYP3A4 , podawany w dawce 2 mg. Ponieważ hormonalne środki antykoncepcyjne mogą również być metabolizowane przez cytochrom CYP3A4, w przypadku jednoczesnego stosowania z tym lekiem ich skuteczność może być zmniejszona. W związku z tym kobiety w wieku rozrodczym przyjmujące jednocześnie doustne środki antykoncepcyjne powinny stosować dodatkowe albo inne, niehormonalne metody antykoncepcji.
No i pytanie czy inne hormonalne metody takie jak np implant Impanon NXT (etonogestrel) są skuteczne? Jeden ginekolog mówi, że tak, ten cały cytochrom dotyczy tylko środków doustnych. Inny za to mówi, że skuteczność implantu jest obniżona i trzeba korzystać z innych metod zabezpieczenia (prezerwatywa).
Drugs.com też pokazuje "umiarkowany" wpływ na siebie tych dwóch substancji. Ale w opisie jest mowa o doustnych środkach... Ale umiarkowany wpływ to ma też sok grejpfrutowy i antykoncepcja hormonalna.
Co radzicie? Ktoś się orientuje lub poleci lekarza który wytłumaczy i doradzi coś?
#antykoncepcja #zdrowie #lekarz #pytanie #ginekolog #ginekologia· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 3
  • Odpowiedz
  • 0
@mirko_anonim drogą podania nie ma znaczenia. Substancja uwalniana jest do krwioobiegu - pozostaje kwestia jej metabolizmu (farmakokinetyka)
To sprawdza się w ogólnodostępnym chpl.

Z chpl przykladowo o inhibitorach:

Substancje zmniejszające klirens hormonalnych środków antykoncepcyjnych (inhibitory enzymów) Jednoczesne podawanie silnych (np. ketokonazol, itrakonazol, klarytromycyna) lub umiarkowanych (np. flukonazol, diltiazem, erytromycyna) inhibitorów CYP3A4 może zwiększać stężenie progesteronu, w tym etonogestrelu.


O indukujacych jest ogólnie że mogą zmniejszać skuteczność.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @Wjolka: Czyli lek który ma opis jak napisałem wyżej może rzeczywiście obniżyć skuteczność działania antykoncepcji hormonalnej i nie ma to znaczenia, że wszędzie jest przy opisie "doustnej antykoncepcji"?
Jeden lekarz mówił, że droga podania nie ma znaczenia i skuteczność jest obniżona, a drugi, że tyczy się tylko tylko środków doustnych. I jak piszę w opisie o zastosowaniu innej antykoncepcji to właśnie chodzi o inne metod jak
  • Odpowiedz
  • 0
@mirko_anonim Dokładnie- może obniżyć. Przy czym jaki wplyw będzie miał umiarkowany induktor i czy będzie istotny klinicznie (byc moze nie) - tego nie ocenisz. Kwestia tego czy chce się sprawdzać w praktyce. :)
  • Odpowiedz