Wpis z mikrobloga

Mały Etiopczyk przy przewróconym pomniku Lenina, rok 1991.

W 1974 roku w Etiopii doszło do wybuchu rewolucji skierowanej przeciwko zasiadającemu na tronie od ponad czterdziestu lat cesarzowi Hajle Syllasje. Przewrót dążył do zaszczepienia w kraju nieznanej szerzej dotąd Etiopczykom ideologii marksistowskiej. Grupy zafascynowanej komunizmem inteligencji i studentów współpracowały z armią i to ona po dokonaniu zamachu stanu objęła faktycznie przywództwo w państwie, stopniowo odsuwając cywili od znaczących stanowisk i eliminując ich z życia politycznego poprzez falę czystek. W efekcie dyktatorskie rządy w Etiopii ustanowił porucznik Mengystu Hajle Marjam, który wykorzystując poparcie ZSRR postawił sobie za cel stworzenie pierwszego prawdziwie komunistycznego państwa na kontynencie afrykańskim.

Na efekty nie trzeba było dużo czekać. Zaprowadzone zostały rządy terroru, zresztą powtarzalne w krajach w których zagnieździł się komunizm (zapraszam na najnowszy odcinek na ten temat, którego gościem jest Thierry Wolton, autor książki "Historia komunizmu na świecie").

https://youtu.be/kddgdyHgLgQ?si=T4Ri0VvbREF0aFCi

W 1977 roku Mengystu Hajle Marjam rozpętał kampanię „czerwonego terroru”, w celu rozprawienia się z wewnętrzną opozycją w Dergu oraz wyeliminowania ze sceny politycznej Rewolucyjnej Partii Ludu Etiopskiego i Wszechetiopskiego Ruchu Socjalistycznego. Rozmiar popełnianych wówczas zbrodni szokował nawet przebywających z misją w tym kraju "obserwatorów" z KGB i NRD-owskiej służby bezpieczeństwa.

Według raportu organizacji Save the Children Found, w stolicy Etiopii mordowano nawet nieletnich „reakcjonistów”:
„W Addis Abebie dokonano masakry tysiąca dzieci, a leżące na ulicach ciała wydane są na pastwę zbłąkanych hien (...); Przy wyjeździe z Addis Abeby można dostrzec zaściełające
pobocze drogi stosy ciał pomordowanych dzieci, w większości w wieku od jedenastu do trzynastu lat”.

Wszystkie scenariusze komunistycznych absurdów znanych z ZSRR i Chin powtarzały się w afrykańskim kraju. Pierwsze oznaki zbliżającej się klęski pojawiły się w 1982 roku i były konse­kwencją reformy rolnej, w wyniku której doszło do wywłaszczenia etiopskich rolników, oraz wyjątkowo ciężkiej suszy.

Do 1985 roku w efekcie komunistycznych rządów milion ludzi zmarło z głodu. Jednocześnie Etiopia stała się najbardziej zmilitaryzowanym państwem Afryki z powołanymi pod broń 300 tysiącami mężczyzn tocząc wojnę z Erytreą i wysyłając karne ekspedycje przeciwko zbuntowanej ludności. Dyktatura zgarniała przy tym większość pomocy dostarcza­nej przez Wspólnotę Europejską i Stany Zjednoczone. W marcu 2010 roku dziennikarskie śledztwo BBC stwierdziło że miliony dolarów przeznaczone na ofiary głodu w Etiopii w latach 1984-85 przeznaczone zostały na zakup broni dostarczanej przez ZSRR.

W 1991 komuniści w obliczu zagrożenia zbliżającymi się do stolicy oddziałami sił opozycyjnych zbiegli do Zimbabwe, gdzie otrzymali azyl polityczny. Mengystu w 2008 roku zaocznie został skazany na karę śmierci.

#afryka #historia #polityka #gruparatowaniapoziomu #komunizm #rosja #etiopia #ciekawostkihistoryczne #leningrad #etiopia #bekazlewactwa
Historia_Podcast - Mały Etiopczyk przy przewróconym pomniku Lenina, rok 1991.

W 1974...

źródło: h2ki55ka93501

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@odysjestem: To był już "skutek uboczny". Akurat afrykańskie ludy nie sa na tym samym poziomie cywilizacyjnym. Ale warto poczytać np o tym, jak upadł carat w Rosji i jaki wpływ miały na to amerykańskie banki.
  • Odpowiedz