Wpis z mikrobloga

nie, to debilny pomysł


Korpo jest od robienia kasy a nie od bycia uczestnikiem inżynierii społecznej.


Ból dupy ludzi z powiatowych nikogo nie interesuje


@Yuri_Yslin: Chyba chciałeś napisać, że korpo jest od bycia uczestnikiem inżynierii społecznej ale jako jej inżynier, wtedy to fajne i nowoczesne i w ogóle to nie rzucajcie kłód pod nogi wczesowstającym, oni chcą tylko móc prowadzić bizneś. Ale jak już ma to działać w druga stronę to
  • Odpowiedz
Nic nie tezę ba wymuszać- wystarczy pozwolić regionom rywalizować między sobą. Biedne powiaty nic nie ryzykują- mogą dać niskie stawki podatkowe żeby ściągnąć molochy do siebie, no ale to trzeba byłoby oddać regionom możliwości decydiwania o czymś więcej niż suwak na podatku od nieruchomości który I tak jest odgórne ograniczony
  • Odpowiedz
@KapitanONeil: dawno nie widziałem na wykopie głupszego pomysłu. Ulgi nie mają znaczenia, jeśli podatek wzrośnie lub spadnie o 100% to i tak nic nie zmieni bo to znikomy koszt dla korpo w porównaniu z kosztami pracy ktore sa wielokrotnie wieksze.
Nie ma i nie bedzie podazy pracowników w powiatowym nawet jakby wszyscy studenci tam wrócili.

Efekt bylby taki ze korpo po prostu przeniosłoby centrum do Czech, Rumuni, Indii itp a ludzie
  • Odpowiedz
Chyba chciałeś napisać, że korpo jest od bycia uczestnikiem inżynierii społecznej ale jako jej inżynier, wtedy to fajne i nowoczesne


@TheKirghizLight: nie bo nie jestem szurem, korpo zakłada siedziby tam gdzie łatwo pozyskać kadrę.
  • Odpowiedz
@KapitanONeil: temu miały służyć specjalne strefy ekonomiczne i w różnych miejscach temu służą (np w dolnośląskim).
Co prawda te gminy które z nich korzystały najczęściej były pod dużymi miastami ale np takie Niepołomice mogły mieć dzięki temu przez chwilę najwyższy przyrost ludności w Polsce.
Swoją drogą co to jest top 5?
Konurbacja Śląska, Aglomeracja warszawska, aglomeracja Krakowska, Aglomeracja Łódzka i co dalej? Aglomeracja Wrocławska? A gdzie Poznań i 3miasto? A Szczecin?
  • Odpowiedz
@KapitanONeil: Jeśli jako państwo mielibyśmy ambicje żeby mieć mleko i zboże to masz racje, wróćmy do lat 70.
Jeśli chcielibyśmy isc krok dalej i mieć poloneza i kolorowy telewizor to już nie masz racji.
A jeśli chcielibyśmy być krajem rozwiniętym w top 20 to w ogóle nie mówimy tym samym językiem.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin:

nie bo nie jestem szurem, korpo zakłada siedziby tam gdzie łatwo pozyskać kadrę.


Korpo zakłada siedzibę tam gdzię łatwo pozyskać kadrę w najbardziej możliwym skróceniu i płaszczeniu tematu. A ten zaczął się z reformami neoliberalnego wizjonera czyli Balcerowicza a efektem tych reform była śmierć Polski powiatowej, kraju gdzie większość ludzi nie żyje w dużych miastach. Za grosze wyprzedano majątek narodowy, wiele zakładów skupowała konkurencja celem ich likwidacji. Równocześnie likwidowano połączenia
  • Odpowiedz
@KapitanONeil: Stopę życia do ktorej nie zbliżylibyśmy się gdybyśmy ratowali Polskę powiatowa. Nie wiem moze pensje goniące europe a nie 5usd na miesiąc? Wiadomo że nie wszystko jest idealnie ale Wez książkę do historii i zobaczysz jaka jeat alternatywa. Mamy jeden z najniższych stopni urbanizacji wśród krajów rozwiniętych. Gdyby polska powiatowa padła 50 lat temu tak jak w cywiliowanych krajach to byłoby to mniej bolesne dzisiaj ale dzięki komunie mamy co
  • Odpowiedz
@koko_jumbo_i_do_przodu: no czytałem. W zasadzie było tak że ktoś nie jest kapitalistą jest winny i dostawał sankcje albo napalmem po mordzie.
Ostatnie lata pokazują jak ważna jest lokalna produkcja, nawet Stany zaczęły ściągać ją do siebie. W razie kryzysu tabelki Excela na niewiele się zdadzą.
  • Odpowiedz