Wpis z mikrobloga

Wartość dodana wytworzona bezpośrednio przez sektor budowlany, czyli jego bezpośredni wkład do Produktu Krajowego Brutto, w roku 2014 wynosiła według danych GUS ponad 115 miliardów złotych i stanowiła 6,7% PKB. Wartość dodaną wytworzoną przez same budownictwo mieszkaniowe szacujemy na około 17,4 miliardów, czyli na około 1% PKB.

Tak pisała wykopkowa ulubiona firma analityczna, PwC- podobno prestiżowa. Przy CPK lubicie się na nią powoławać.
https://www.pwc.pl/pl/publikacje/2015/analiza-wplywu-sektora-budownictwa-mieszkaniowego-na-gospodarke-polski.html

Let that sink in - 1 % PKB XD

Ktoś powie, że stary artykuł. Dobra macie nowszy.
https://forsal.pl/nieruchomosci/aktualnosci/artykuly/8634717,budowa-mieszkan-i-domow-udzial-w-pkb-polski.html

POTĘŻNE 1.5%

Wiem wiem... z tym są powiązane inne branże, bo jak Janusz wybuduje mieszkanie to potem trzeba kupić do niego też lodówki i poduszki w Ikei.
Użyjmy nawet ten mnożnik 3.0, który oni sugerują.

3 x 1.5% = 4.5% XD

Faktycznie potężne koło zamachowe gospodarki XD

#nieruchomosci #kredyt2procent #kredythipoteczny
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wiem wiem... z tym są powiązane inne branże, bo jak Janusz wybuduje mieszkanie to potem trzeba kupić do niego też lodówki i poduszki w Ikei.

Użyjmy nawet ten mnożnik 3.0, który oni sugerują.


@Czoso: tylko czy ten Janusz zamiast kupić lodówkę to np. kupi sobie lepsze ubranie to wtedy nam spadnie PKB? Też będzie rosło tylko w innej dziedzinie. Pieniądze nie znikną.
  • Odpowiedz
@acpiorundc: problem w tym, że ten Janusz nie wykreuje .5mln z powietrza żeby kupić sobie nowe ciuchy i nie zapłaci od tego %.
@Czoso Gra tak naprawdę rozchodzi sie o to, żeby osoby które teraz posiadają mieszkania, które zostały wybudowane drogo, mogły je spieniężyć z zyskiem przed recesją i spadkiem cen. Takie dopłacanie do cen akcji na samej górce, żeby grubas mógł wyjść z pozycji - obywatel niby kupuje
  • Odpowiedz
Tylko jak Janusz nie weźmie 500k kredytu to te 500k nie kreci się w gospodarce, bo ich nigdy nie było.

że ten Janusz nie wykreuje .5mln z powietrza


@BurzaGrzybStrusJaja: @pastibox: był jakiś Mirek na tagu co opisywał dość fajnie kreowanie pieniądza. Mniej więcej napisał tak, że kreowanie pieniędzy też ma swój limit. Na początku przyśpiesza różne rzeczy a później jest gorzej. I dokładnie tak jak napisałeś

żeby grubas mógł wyjść z pozycji - obywatel niby kupuje drogo, ale dorzuca się
  • Odpowiedz