Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #kredythipoteczny #prawo

Hej, wiecie może od kiedy nowy właściciel odpowiada za czynsz przy mieszkaniu z rynku wtórnego?

Dla mnie zgodnie z art. 548 KC nowy właściciel odpowiada dopiero po wydaniu rzeczy - czyli przekazaniu kluczy - chyba, że źle rozumuje?
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sliti666 od strony prawnej to pewnie od momentu przeniesienia własności na ciebie, ale jeśli stary właściciel będzie mieszkał jeszcze kilka dni, to możecie się proporcjonalnie podzielić, żeby zapłacił za czas, w którym mieszkał jeszcze
  • Odpowiedz
  • 0
@powodzenia: Dlaczego od momentu przeniesienia własności? Skoro "Z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego
korzyści i ciężary związane z rzeczą".

Czytaj pobierać (potencjalny) czynsz za wynajem oraz płacić czynsz do wspólnoty mogę dopiero w momencie wydania mi rzeczy czyli odebrania kluczy
  • Odpowiedz
@sliti666 akurat teraz sprzedaje mieszkanie i wygląda to tak że po notariuszu jedziemy do mieszkanie zdanie kluczy, spisanie liczników itp. I potem do spółdzielni zgłosić sprzedaż nieruchomości i ja rozliczam czynsz do tego dnia a nowy właściciel od tego dnia
  • Odpowiedz
@sliti666: od przeniesienia własności. Tutaj zastosowanie będzie miał art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali, który wiąże obowiązek zapłaty czynszu ( zaliczek) z własnością, a nie z posiadaniem. Oczywiście możesz się umówić z poprzednim właścicielem, że będzie opłacał czynsz za ciebie do dnia rzeczywistego wydania lokalu, ale formalnie to ty już będziesz za to odpowiadał.
  • Odpowiedz
@sliti666: zwyczajowo dopiero po przekazaniu lokalu. Z prostego powodu. Przy przekazaniu spisuje sie protokól w którym podane są wartości liczników, zgłaszane do administracji/spółdzielni. Do czasu spisania liczników i użytkowania przez poprzedniego właściciela, nie do końca możesz odpowiadać za zużycie mediów.
  • Odpowiedz
Jesteś właścicielem w momencie podpisania aktu i zobowiązania są twoje. Z byłymi właścicielami się dogadujesz po prostu (można te ustalenia wpisać w akcie, ale nie trzeba) i oni mogą się z tobą rozliczyć za zużyte media. Z mojego doświadczenia, gdzie odebranie kluczy było po miesiącu, bo tak się dogadaliśmy ze względu na zawirowania z zakupem nowego lokum byłych właścicieli: mimo że zgłosiłam we wspólnocie że wprowadzam się dopiero miesiąc później, to i
  • Odpowiedz