Wpis z mikrobloga

#dom #budujzwykopem #hydraulika #budowadomu #budowa
Mam taką rozkimine czy bardziej ekonomiczne jest ustawić wodę użytkową na bardzo wysoką temperaturę i na mieszaczu w kranie uzyskać odpowiednią temperaturę wody przez co użyje mniej wody z wymiennika i piec będzie się rządzie załączał /w teorii/, czy raczej ustawić odpowiednią wodę już na piecu przez co piec będzie utrzymywał niższą temperaturę w wymienniku ? Co wychodzi lepiej ?
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DorodnyTucznik: sprawdzałem. Przeginanie pały powyżej 60 stopni zaczyna wydłużać grzanie. Za niska temperatura to raz, że legionela, dwa że będziesz miał tą swoją idealną wodę, ale podczas spuszczania zanim kocioł dobije może być poniżej konfortowej
  • Odpowiedz
@programista15cm: ogólnie to przeważnie kotły i tak mają program antylegionelli więc ustawienie nisko i tak nie powinno mieć wpływu. Mi akurat nie pasowała niska temperatura, bo mam w jednej łazience wannę, a po drugie ta oszczędność jest znikoma. Bardziej boli grzanie zimą.
  • Odpowiedz
@DorodnyTucznik Ekonomicznie jest zużywać wodę o możliwie najniższej temperaturze grzejąc z harmonogramem. Robisz to tak, że zaczynasz od powiedzmy nie wiem, 48 stopni, u nas tak było początkowo ustawione. Ustawiasz sobie jedno okno grzania poprzedzające czas, w którym zazwyczaj zużywacie dużą ilość wody. My kąpiemy się 19-23, więc okno ustawiamy na 16-18. W tym czasie woda podgrzewa się do zadanej temperatury i już więcej się nie zagrzeje w ciągu 24 godzin.
  • Odpowiedz
ale przez bakterie legionelli jest to niezalecane i trzeba okresowo podnosić temperaturę by je zabić


@darek-jg: ale raczej już wszystkie piece mają zaszyty program legionella i same cyklicznie "wypalają" bakterię
u mnie raz w tygodniu podgrzewa do 65*C na jakies 2-3h
  • Odpowiedz
Co do legionelli, to jeśli korzystasz z kranu systematycznie, conajmniej raz na dwa tygodnie go odkręcasz to żadnej legionelli tam nie będzie. Domyślnie w naszej pompie program wygrzewania legionelli jest wyłączony (tak było ustawione przez montera i tak zostało). Korzystamy tak z wody od 4 miesięcy.


@ProgramistaNaBudowie: błędne myślenie, gdyby przepływ wody zabezpieczał przed rozwojem bakterii w instalacji to miejskie sieci nie dezynfekowałyby swoich instalacji. W przypadku domów wręcz zalecane
  • Odpowiedz