Wpis z mikrobloga

@mirasKo-Kalwario: To nie wystarczy, w ten sposób zawsze zobaczysz jakiś zewnętrzny adres IP, przez który pakiety trafiają do ciebie. Publiczny adres IP oznacza zwykle usługę, w której twoje IP w sieci internet jest na stale ci przypisane, a nie współdzielone przez wielu użytkowników. Masz na stałe przypisany unikatowy adres IP (nienależący do puli prywatnych, które wymieniasz).

Musisz pytać, sprawdzać u swojego dostawcy internetu, lub na umowie.
  • Odpowiedz
@balrog84: czyli jak podlacze sobie kompa do routera, odpale tam jakiś webserwer i przekieruje porty to wchodząc na publiczny adres dostanę w przeglądarce stronkę z mojego webserwera tak ?

@Jarek_P nie mogę się zalogować do routera bo to router providera
  • Odpowiedz
@mirasKo-Kalwario: to otwórz konsolę na swoim komputerze i podaj tam komendę tracert 8.8.8.8. W odpowiedzi dostaniesz listę kolejnych routerów prowadzących Cię do celu. Pierwszy będzie twoim lokalnym i przy nim będzie jego adres. Ciebie interesuje drugi (przy założeniu, że nie używasz żadnych repeaterów i tym podobnego gówna), jeśli tam zobaczysz publiczny adres, to masz publiczny, jeśli kolejny prywatny - to masz prywatny. Poniżej przykład z netu:
Jarek_P - @mirasKo-Kalwario: to otwórz konsolę na swoim komputerze i podaj tam komend...

źródło: tracert-results

Pobierz
  • Odpowiedz
czyli jak podlacze sobie kompa do routera, odpale tam jakiś webserwer i przekieruje porty to wchodząc na publiczny adres dostanę w przeglądarce stronkę z mojego webserwera tak


@mirasKo-Kalwario: Zakładając, że ten router od strony WAN dostał unikalny adres w sieci internet i masz kontrolę nad routerem, przekierowaniem portów itp. to tak to zadziała.
  • Odpowiedz
u siebie po drodze mam jeszcze urządzenia operatora


@emitar: czyli u siebie nie masz adresu publicznego, tylko jeszcze jakieś naty po drodze, tak? O to mi właśnie chodziło, by te sytuacje odróżnić.
  • Odpowiedz
@emitar: a możesz pokazać swój tracert (nawet zasłaniając swój adres)? Bo nie bardzo sobie wyobrażam, jak można mieć adres publiczny i jednocześnie go nie mieć.
  • Odpowiedz
czyli u siebie nie masz adresu publicznego, tylko jeszcze jakieś naty po drodze, tak? O to mi właśnie chodziło, by te sytuacje odróżnić.


@Jarek_P: Nie musi mieć natów. Urządzenia operatora rutują bezpośrednio publiczny adres na jego ruter brzegowy a same mają LANowe adresy, (pewnie jeszcze z puli 172.16.x.x) żeby nie marnować cennych adresów na to.
@emitar: tak jest?
  • Odpowiedz
@emitar: i co, ten adres 46.33.92.229 przez który wychodzisz w świat, to jest TWÓJ WŁASNY adres publiczny? Możesz np przez niego wystawiać swoje własne usługi? Jesteś w stanie np. otworzyć i przekierować port 46.33.92.229:2137 na jakiś swój serwer i korzystać z niego spoza domu?

@cation: to trochę do dupy z takim adresem publicznym, który ma jeszcze parę routerów po drodze, zanim faktycznie stanie się publicznym. U siebie płacę
  • Odpowiedz