Wpis z mikrobloga

Ciąg dalszy materiału zdjęciowego z kwietniowej zaćmieniowej wycieczki do USA. Tym razem korona słoneczna w szerokim polu widzenia. Na zdjęciu widać również szczegóły na powierzchni Księżyca (oświetlone światłem odbitym od Ziemi) oraz niespodziewanego gościa w postaci komety SOHO-5008 (czerwony obiekt po lewej), odkrytej na zdjęciach z satelity na kilka godzin przed zjawiskiem. Tego typu komety zwykle nie są możliwe do obserwacji z Ziemi, zaćmienie jest tu wyjątkową sytuacją pozwalającą na dostrzeżenie obiektów w bardzo małej odległości od Słońca. Podczas fazy całkowitej robi się również na tyle ciemno, że możliwe jest zarejestrowanie gwiazd w tle.
Zdjęcie powstało z innego materiału, niż też zaprezentowany w poprzednim tygodniu - miałem na stanowisku kilka zestawów działających równolegle, zdjęcia w dużej skali (z teleskopu) jeszcze czekają na obróbkę :-)

Sprzęt: Nikon D850, Sigma Art 105 mm (f/2), ISO 64, seria ekspozycji w grupach od 1/5000 do 0,75 sek.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

#astronomia #astrofoto #fotografia #kosmos #usa
namrab - Ciąg dalszy materiału zdjęciowego z kwietniowej zaćmieniowej wycieczki do US...

źródło: 240408-solareclipse-105mm

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • 76
@namrab: Mały podgląd na surowe fotki. Korona słoneczna posiada olbrzymi zakres dynamiki i pojedyncze zdjęcia z aparatu albo ją prześwietlają, albo całkowicie wyczerniają. Każde zdjęcie w sekwencji jest 8 razy jaśniejsze od poprzedniego. Wszystkie z około 40 grup ekspozycji zostały złączone w obróbce do HDR, a następnie całość zestackowana w pojedyncze zdjęcie o znacznie wyższym stosunku sygnału do szumu.
Praca nad fotką była fajną zabawą i musiałem często "w locie"
namrab - @namrab: Mały podgląd na surowe fotki. Korona słoneczna posiada olbrzymi zak...

źródło: bracket

Pobierz
  • Odpowiedz
@cichy-spokojny-grzeczny pomyśl sobie, jak musiały wyglądać zaćmienia, gdy Księżyc ledwo co uformował się po zderzeniu Ziemi z Theą i orbitował znacznie bliżej. W pewnym momencie nagle światło słoneczne bledło, by po chwili zupełnie zniknąć - a w jego miejscu pojawiał się majaczący dużo większa, świecąca na czerwono tarcza Księżyca (ʘʘ)
  • Odpowiedz
  • 3
@cichy-spokojny-grzeczny: Ja bym się nie obraził, gdyby Księżyc był większy albo bliżej ;)
Zaćmienia byłyby częstsze i dłuższe, nie widzelibyśmy jedynie całej korony słonecznej za jednym razem. Poniżej symulacja, jak wyglądałyby zaćmienia, gdyby rozmiar Księżyca na niebie był półtora raza większy.
namrab - @cichy-spokojny-grzeczny: Ja bym się nie obraził, gdyby Księżyc był większy ...

źródło: 1

Pobierz
  • Odpowiedz