Wpis z mikrobloga

Jak jestem na Fejsie czy oglądam jakieś strony internetowe i jak widzę ilu programistów reklamuje swoje kursy programowania, albo widzę że jest od groma nowych jakichś organizacji, które pomogą Ci zacząć karierę w IT we wszystkich przeruchanych już dziedzinach to mam wrażenie, że wszystko jest spoko.

Tymczasem rzeczywistosc:
100 CV w 3 dni na senior deva
Brak miejsc dla ludzi z expem 1-3 lata

To jak Ci ludzie bez expa mają wchodzić do IT.
Przecież to już tylko zostało dla studentów IT ,ale zaraz zaraz w Polsce teraz rocznie 40-50k kończy informatykę. Przecież ten rynek nie ma tyle wakatów na przyjęcie.

Wszystko na opak :D
#programowanie #programista15k
  • 25
  • Odpowiedz
@Milo900: ci ludzie co reklamują swoje kursy to często nie mają żadnego expa komercyjnego przez aktualną sytuację - dlatego robią kursy xD
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@ivall widziałem jednego deva co robił kursy na frontend, obczaiłem linkedina i od 4 msc szukał pracy, coś w tym jest.

Kurde, ale to tak jakbyś nie wiem ,szedł do dietetyka który jest gruby i by przy tobie kebsa #!$%@?ł.
  • Odpowiedz
@Milo900: aktualnie większość studentów informatyki nie jest w stanie zrobić nawet darmowych praktyk studenckich, bo nikt ich nie chce przyjąć. info z pierwszej ręki, duża publiczna uczelnia. nie mówię już o płatnych stażach czy o pracy w zawodzie jeszcze w trakcie studiów, co było kilka lat temu normą.
większość aktualnych studentów informatyki nigdy nie będzie pracowało w IT. smutne, ale prawdziwe.
  • Odpowiedz
@Milo900:

To jak Ci ludzie bez expa mają wchodzić do IT


Proste, daje sprawdzony plan:

1. Przeprowadz się do Warszawy/Krakowa/Wrocławia
2. Zrekrutuj się na studia informatyczne
3. Po 2 roku studiów pójdź na targi pracy na swojej uczelni i zapisz się na staż.
4. Po stażu zostań w danej firmie przez rok-dwa
5. Zmień firmę i dostań podwyżkę 100%

Sprawdzony sposób, polecam. Po 6 latach w branży mam ponad 30k na
  • Odpowiedz
@Milo900: kierunek informatyka? Jest mnóstwo innych rzeczy, które można po tym robić. Nie każdy musi być programistą. Pomijam, że chciałby to za mało. Mnóstwo ludzi kończy różne kierunki i robi co innego
  • Odpowiedz
@Milo900: ale tak było zawsze i w innych branżach było (nadal jest) z tym znacznie gorzej niż z infą. Najlepiej wiadomo stoją kierunki medyczne bo lekarz ma pracę od ręki (co najwyżej będzie musiał pracować na zadupiu powiatowym). Nawet podczas największego eldorado nie starczyłoby miejsc dla wszystkich studentów infy. Na klepaczy exceli też nie weźmiesz wszystkich z kierunków ekonomicznych, zobacz sobie ile jest ogłoszeń w korpo, a ilu studentów. Witamy w
  • Odpowiedz
@LazyInitializationException: to nie do końca działa w dzisiejszych czasach, poza studiami też wypada się jakoś wyróżnić. Jak pozbierasz sobie studentów dajmy na to w tym Wrocławiu z wszystkich wydziałów polibudy + uniwersytet od 2 roku (włącznie) wzwyż, to też wyjdzie na to że komuś zabraknie miejsca. Chociaż fakt że jak ktoś koduje od liceum (albo wcześniej), ma się czym pochwalić, a do tego studiuje na mocnej uczelni to o pracę absolutnie
  • Odpowiedz
@LazyInitializationException: no to wydaje mi się że ciężko by było znaleźć studenta z dobrej uczelni nie znającego podstaw KILKU języków - no chyba że taki ktoś na studiach ostro ściągał, oszukiwał i był niesiony na plecach na projektach nic nie robiąc.

btw. co rozumiesz przez bardzo niski poziom? Podzielisz się jakimiś ciekawymi przykładami?
  • Odpowiedz
@niemalala7: proste pytania typu co to jest string pool w Javie i jak działa. Czym się charakteryzuje niemutowalność. Proste zadania algorytmiczne które można zrobić copy paste do chat gpt i da dobrą odpowiedz.

Aha no i oczywiście odpowiedzi na pytania i zadania są offline, trzeba było tylko formularz uzupełnić i się zgłosić.

Więc można wszystko wrzucić w chat gpt i uzupełnić zgłoszenie no ale to ludzi przerasta xD
  • Odpowiedz
@niemalala7: po 2 roku zazwyczaj ma się dopiero matmę i fizykę skończona i jakieś postawy programowania, architekturę komputerów, podstawy algorytmów. Dopiero później się zaczyna nauka 5 języków na raz i coś bardziej zaawansowanego. No ale tak czy się poziom kandydatów nie jest zbyt wysoki więc jak ktoś ze zrozumieniem przeczyta książkę typu thinking in java/python/etc to już jest lepszy niż większość kandydatów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Milo900: Zacznij robić to samo co oni. Naucz się programowania i sam twórz kursy programowania za kasę. Przecież tak to się kręci :) Zastanawia mnie właśnie ile hajsu w IT przewala się z opłat za kursy programowania a ile to za realne projekty? Pewnie już sporo programistów skumało że bardziej opłaca się robić takie kursy niż pracować w realnych projektach informatycznych. IT już chyba się kończy skoro jest w 3 dni
  • Odpowiedz
Jak jestem na Fejsie czy oglądam jakieś strony internetowe i jak widzę ilu programistów reklamuje swoje kursy programowania, albo widzę że jest od groma nowych jakichś organizacji, które pomogą Ci zacząć karierę w IT we wszystkich przeruchanych już dziedzinach to mam wrażenie, że wszystko jest spoko.


@Milo900: #!$%@?, chlop niby w IT siedzi a nie rozumie idei facebookowej banki informacyjnej. Przestan zatrzymywać sie na tych ogloszeniach, przestań na nie klikac, przestan
  • Odpowiedz
@Milo900: Napiszę to samo co mówiłem już kilka razy. Rynek się wysycił juniorami a doświadczonych programistów brakuje dalej. Problem w tym, że większość programistów która ma tytuł "seniora" lub 10 lat expa to dalej juniorzy. Jak ostatnio narzekałem na Wykopie, że programiści nie wiedzą czym się różni TCP od UDP to większość wykopowych programistów stwierdziła, że programista nie musi wiedzieć takich rzeczy (i pewnie i tutaj ktoś zacznie mi to wmawiać).
  • Odpowiedz
@TheDziobaker: serio są tu tacy co uważają, że nie trzeba wiedzieć czym się różni TCP od UDP xd? To ja nie wiem czego ci ludzie oczekują, chcą żeby ktoś im płacił sporą kasę bo przerobili tutorial ze stronki springa jak zrobić rest api?
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.