Wpis z mikrobloga

Mirki, do końca tygodnia trzeba złożyć bibliografię a ja sobie teraz o tym przypomniałem.

Temat: Analizując wybrane przykłady wyjaśnij, w jaki sposób język może się stać narzędziem manipulacji.

Wiem że na pewno użyję jakiejś reklamy (może podpowiecie jakiej),

Nauczycielka powiedziała że dobrze mieć jakąś książkę, więc opiszę nowomowę z Roku 1984 Orwella.

I co dalej? Myślałem nad jakimś reportażem dziennikarskim, albo wypowiedzią jakiegoś polityka. Ale tutaj kompletnie nie wiem co i jak? Może znajdziecie coś dobrego, najlepiej z linkiem :) Z góry dzięki.

#jezykpolski #matura #prezentacjamaturalna #pomocy
  • 8
@Benzen: a może coś o dehumanizacji? np. nazywanie innych ludzi robakami w celu sprawienia, by innym łatwiej było przestać dostrzegać w kimś człowieka i łatwiej go skrzywdzić, nie tolerować. idealnym przykładem jest przedstawianie Żydów jako świnie. nie wiem tylko, czy pasuje to do Twojego tematu.
@Benzen: Jerzy Bralczyk to jest facet którego szukasz. Miałem mieć podobny temat, więc trochę poczytałem, najlepszą pozycją wydawało się Język na sprzedaż tego pana. Ale nie wiem, rzuciłem tym więc nie jestem pewny :)

A reklama to L'oreal - jesteś tego warta. Zachęca do kupna bo każda kobita chce być czegoś warta. Ale to wszędzie wyczytałem więc pewnie nudne i oklepane i komisja się #!$%@? :P