Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (961)

Rosja
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) oskarżyło Władimira Putina o sfałszowanie wyborów, eksterminację małych narodów, zabicie Aleksieja Nawalnego i utworzenie państwa totalitarnego. W związku z tym proponuje się wzmocnienie polityki sankcji i pociągnięcie Federacji Rosyjskiej do odpowiedzialności za „systematyczne stosowanie tortur”, „w celu osiągnięcia uwolnienia więźniów politycznych w Rosji i na Białorusi, ze szczególnym uwzględnieniem Władimira Kara-Murzy i innych osób z poważnymi chorobami ” .
Źródło

Ukraina
Ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania we współpracy z organami ścigania RP zatrzymali obywatela Polski w związku z podejrzeniem, że jest gotowy działać na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej, które proponowały zamach na Prezydenta Ukrainy. Z ustaleń śledztwa wynika, że ​​podejrzany z własnej inicjatywy nawiązał kontakt z przedstawicielami dowództwa Sił Zbrojnych Rosji i poinformował ich o chęci współpracy na rzecz wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej. Do jego zadań należało zbieranie i przekazywanie państwu agresorowi informacji o bezpieczeństwie lotniska Rzeszów-Jasionka na terytorium Polski. Miało to m.in. pomóc rosyjskim służbom specjalnym w zaplanowaniu ewentualnego zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas jego pobytu w tym kraju.
Źródło

Niedawno Dania przyznała Ukrainie nowy pakiet pomocowy, a część pieniędzy zostanie przeznaczona na broń dla Sił Zbrojnych, która będzie produkowana przez ukraińskie firmy. Należy zauważyć, że jest to około 28,5 miliona dolarów. Departament wyjaśnił, że jest to pierwsza i jak dotąd bezprecedensowa decyzja, w której produkty wojskowe dla Sił Obronnych kupowane są od ukraińskich producentów kosztem innego państwa. Minister powiedział, że potencjał ukraińskiego przemysłu obronnego wynosi około 20 miliardów dolarów, ale jednocześnie Ukraina ma tylko 6 miliardów dolarów na zakup broni.
Źródło

Centrum Razumkowa przeprowadziło badanie, podczas którego dowiedziało się o stosunku Ukraińców do obcych krajów – większość respondentów wyraża pozytywny stosunek do Kanady (93), Łotwy (93), Wielkiej Brytanii (92), Litwy (92), Francja (92%), Estonia (91%), Niemcy (90%), Czechy (89%), Holandia (87,5%), USA (80%), Mołdawia (77%), Rumunia (70% ), Słowacja (70%), Turcja (68%), Polska (58%). Obywatele Ukrainy najbardziej negatywnie oceniają wpływ takich czynników, jak problemy w stosunkach z Polską, w szczególności długoterminowa blokada granicy z Ukrainą przez polskich rolników i przewoźników (średnia ocena negatywnego wpływu wynosi 4,5 pkt), Badanie przeprowadzono metodą bezpośrednią w okresie od 21 do 27 marca 2024 roku.
Źródło

Białoruś
Koordynator-rezydent ONZ na Białorusi Rasul Bagirow  wręczył szefowi białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Siergiejowi Aleinikowi list akredytacyjny od Sekretarza Generalnego ONZ w związku z nominacją na to stanowisko. Podczas dzisiejszego spotkania rozmówcy wymienili poglądy na temat stanu i perspektyw współpracy Białorusi z ONZ. „Na spotkaniu poruszono kwestie negatywnego wpływu polityki sankcji prawnych na zrównoważony rozwój, w tym na światowe bezpieczeństwo żywnościowe oraz na działalność ONZ na Białorusi ” – czytamy w komunikacie białoruskiego MSZ.
Źródło

Litwa
Programy opracowane przez firmy zarejestrowane w Rosji i Białorusi mają zostać zakazane na Litwie do czasu, aż kraje te będą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Za przyjęciem nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej głosowało 78 posłów, nikt nie był przeciw, a cztery osoby wstrzymały się od głosu. Projekt będzie dalej omawiany przez komisje sejmowe. "Agresji zbrojnej Rosji na Ukrainie towarzyszy agresywna dezinformacja, która jest aktywnie prowadzona zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią" - powiedział minister kultury Simonas Kairys, prezentując projekt.
Źródło

Łotwa
Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa (LTRK) podjęła decyzję o wykluczeniu ze swojego członkostwa firm, które w dalszym ciągu eksportują do Rosji. Dyskusje w tej sprawie były gorące, ale decyzja była jednomyślna. Spośród ponad 2700 członków LTRK 25 członków lub firm eksportuje do Rosji. Wśród nich jest kilku przedstawicieli branży farmaceutycznej, a także usługodawców.
Źródło

Estonia
Parlament Estonii - Riigikogu - zmienił jednak treść propozycji zgłoszonej przez ministra spraw wewnętrznych Lauriego Läänemetsa, a polegającej na uznania Patriarchatu Moskiewskiego za instytucję wspierającą terroryzm. W treści uchwały w Riigikogu pominięto wzmiankę o Patriarchacie Moskiewskim jako instytucji wspierającej reżim terrorystyczny. W ostatecznej wersji dokumentu pojawia się sformułowanie „instytucja wspierająca rosyjską agresję”.
Źródło

Polecam:
Jeśli chcemy zrozumieć na czym polega różnica między podejściem Republikanów i Demokratów do kwestii amerykańskiej Wielkiej Strategii, to musimy poznać tezy, które w swym artykule opublikowanym na łamach „The Foreign Affairs” sformułowali Matt Pottinger i Mike Gallagher.

Komentarz Marka Budzisza
Dlaczego Europa postrzega Trumpa jako zapowiedź katastrofy?

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 2
  • Odpowiedz