Wpis z mikrobloga

Zrobiłem badanie rtg lewej części kręgosłupa, ponieważ wraca do mnie co jakiś czas ból w randomowych sytuacjach.
Widzę u rodzinnego mam za 2 dni. Czy jest po opisie się czego bać?
"Lewostronna skolioza lędźwiowa. Pogłębienie lordozy lędźwiowej. Dyskopatyczne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1. Objawy rtg sacroilitis b"

#zdrowie #medycyna #kregoslup #ortopedia
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Matula11: Większość Polaków od zbyt długiego siedzenia ("uczą" tego w szkole) ma jakieś tam zmiany degeneracyjne w odcinku lędźwiowym, głównie L5-S1 (z autopsji). Tego nie da się zregenerować w kilka dni, raczej potrzeba lat. Można bardzo sobie poprawić (do stanu w pełni funkcjonalnego) jeśli będzie się przestrzegać pewnych zasad:
1. Sporo leżeć (przybierać możliwie jak najwięcej pozycji), jak już musimy siedzieć to zapewniamy ruch odcinkowi lędźwiowemu, można użyć nie za miękkiej pufy, tak aby pracować nią na boki podczas siedzenia i często wstawać od tego siedzenia i choć kilka kroków zrobić.
2. Trochę pochodzić od czasu do czasu, musi to być dłuższa trasa, podczas której można także próbować innej spokojnej gimnastyki, o ile nie powoduje jakiegoś bólu.
3. Ćwiczyć spokojnie sobie McKenzie od tych najmniej wysiłkowych (nie generujących istotnych sił w kręgosłupie, nie wolno np. unosić naraz dwóch nóg), głównie te w leżeniu (ćwiczenie nie może powodować bólu, jest natenczas zbyt zaawansowane), jeśli możliwe to pływanie pod wodą co kilka tygodni. Z czasem (po miesiącach) super delikatne naciąganie kręgosłupa np. podczas podciągania na drążku.
4. Przy podnoszeniu (po wielu miesiącach) czegoś z podłogi, to albo na wysuniętej sporo do przodu jednej nodze (wtedy odcinek lędźwiowy jest mocno odciążony), albo z pod krocza.
5. Zapewnić podaż substancji koniecznych organizmowi do regeneracji kości i stawów. Czyli urozmaicona dieta oraz naświetlanie słońcem (głównie wiosną i latem) bez kremów w południe, krótko ale jak najczęściej [zawczasu należy naładować się beta karotenem (pijąc marchewki) i innymi antyoksydantami z kwaśnych owoców]. Zastępczo (jesienią, wiosną) można sobie trochę suplementować wit. D, duża dawka wit. D w kroplach rzędu 200 000 IU kilka razy na porę roku da pewien efekt przeciwzapalny, ale jest ryzyko skutków ubocznych podawania takich sporych kopów
  • Odpowiedz
  • 0
@KollA: Powiem CI szczerze, że szok dla mnie to co piszesz.
Generalnie mam aktywny tryb życia, spacery, bieganie, siłownia. Zawsze odpowiednia rozgrzewka, pilnowanie witamin, a tutaj coś takiego mi się trafia.
Podejrzewam, że to przez starą kontuzję, której kiedyś nie doleczyłem.
Trzeba wrócić do podstaw najwyraźniej.
Dziękuje
  • Odpowiedz
Opis wyniku badania sugeruje obecność lewostronnej skoliozy lędźwiowej, pogłębienie lordozy lędźwiowej oraz dyskopatyczne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1. Dodatkowo wspomniane są objawy rtg sacroilitis b. Jest to istotna informacja, którą warto omówić ze swoim lekarzem rodzinnym podczas wizyty za dwa dni. Może być konieczne skonsultowanie się z ortopedą lub specjalistą od chorób kręgosłupa, aby omówić dalsze postępowanie. Jeśli potrzebujesz szybszej porady lub konsultacji, rozważ skorzystanie z usług platformy Radamed, gdzie możesz uzyskać poradę
  • Odpowiedz