Wpis z mikrobloga

Mam kredyt studencki, spłata jest rozłożona jeszcze na ok. 90 rat malejących, aktualnie pobierają mi z konta ok. 450 na spłatę kapitału i 150 na spłatę odestek.

Chciałem go nadpłacić 2 razy i spłacić całość jak najszybciej, jeszcze w tym roku, niestety z racji tego że to jest kredyt studencki to są jakieś specjalne procedury i Pani w banku nie mogła nic wyklikać i trzeba było drukować wniosek i go ręcznie wypełniać, nie powiedziała też jak bardzo obniży się rata.

Mam we wniosku do zaznaczenia czy chcę żeby nadpłata poszła na kapitał czy kapitał oraz odsetki do dnia spłaty, oraz czy chcę zmniejszenia rat czy skrócenia okresu kredytowania.

Które z tych dwóch opcji wybrać, żeby najlepiej wyjść finansowo? Jak wyżej pisałem, chcę go do końca spłacić w tym roku bo kiedy go brałem oprocentowanie było praktycznie zerowe, a teraz jest 7% i nie widzę sensu w płaceniu tylu odsetek przez kolejne lata.

#kredytstudencki #kredyt #finanse #pkobp
  • 5
niech ci zrobi kalkulacje i sobie policzysz... wydaje mi się że lepiej skracać okres kredytowania


@wiesiu2: nie mogła zrobić żadnej kalkulacji ani dyspozycji bo to kredyt studencki i w systemie nie działają im żadne dyspozycje do nich. Nawet wniosek o nadpłatę musiała drukować i wypełniać ręcznie.
@KAPITAN_P0LSKA: Zasadniczo jeśli zamierzasz go spłacić w tym roku to w sensie ekonomicznym nie ma różnicy xd Minimalne korzyści w postaci mniejszej ilości odsetek przyniesie jeśli weźmiesz skrócenie okresu kredytowania zamiast zmniejszenia raty, ale jeśli następne nadpłaty będziesz zwiększał o tą kwotę zmniejszenia raty to i tak wyszłoby na jedno.
Zasadniczo jeśli zamierzasz go spłacić w tym roku to w sensie ekonomicznym nie ma różnicy


@DeoLawson: no właśnie teraz sprawdzam w kalkulatorze dla kredytów (hipotecznych, ale chyba schemat jest ten sam) i wyszło, że różnica w oszczędności na odsetkach to będzie 40zł. We wniosku już zaznaczyłem, że chcę niższą ratę, więc nie będę specjalnie zmieniał skoro tak to wygląda.