Wpis z mikrobloga

Ile się oszczędza na rejestracji takiego jakiegoś ferrari na słowacji? Ludzie normalnie biorą takie auta przez polski salon na ratę, a samo ubezpieczenie na takiej słowacji mają taniej ale muszą tam mieć jakąś firmę/mieszkać tam przez więcej niż pół roku żeby mieć "centrum interesów życiowych" - czy bardziej biorą za gotówkę skądkolwiek ale jakoś na koszty na firmę bo w słowacji dla słowackich firm jest takie prawo? Pytam tylko dlatego że zaciekawiły mnie rejestracje
#pytanie #podatki #firma #przedsiebiorczosc #samochody #motoryzacja #pieniadze #slowacja #leasing
  • 5
  • Odpowiedz
@interpenetrate: nie wiem ale pewnie rozchodzi się o akcyzę (u nas doliczają co ceny 18,6 proc.) i pełne odliczenie VAT ( u nas nie ma pełnego).

czyli jak importer Ferrari sprowadza samochód za 1 mln to od razu musi do ceny 186k akcyzy i od całości jeszcze VAT czyli w cenniku podaje kwotę 1,458 mln

a na Słowacji rejestrując na firmę zapłaci się realnie ten 1 mln
tylko nie wiem
  • Odpowiedz
@interpenetrate:

płacili od tego 18,6k akcyzy ?


tak, tzn. zaniżają na maksa wartość tzw. wraku aby płacić jak najniższą akcyzę,
jak auto kosztuje 100k i jest do naprawy no to w papierach celnych jest deklarowana wartość za 30? 40? no nie wiem ile, są tam "sztuczki" aby zaniżyć wizualnie wartość i aby nie było przypału
  • Odpowiedz
@interpenetrate: masz tam działalność lub oddział firmy, pod który masz podpięty jakiś dochód. W takiej słowacji czy w czechach (nie wiem czy nie zmienili tego) odliczałeś cały vat, nie było limitu wartości auta 150k, który można odliczyć i chyba akcyza niższa.
Tak mniej więcej to:
jak kupujesz auto w Polsce za 500k, z 93k vatu odliczasz tylko 50% czyli ~46k. do tego od dochodowego możesz odliczyć jedynie 150k, czyli ~250k
  • Odpowiedz