Wpis z mikrobloga

Studnia głębinowa

Mirki, z jakiej glebokosci pobieracie u siebie wode za pomoca pompy RECZNEJ? Prosze o odpowiedz tylko faktycznych posiadaczy takiego rozwiazania. Teorie z internetow juz znam.

Będzie bita #studnia głębinowa. Chcialbym sie upewnic, ze w razie braku pradu da sie ze studni pocaignac wode recznie. Rozwazam taka opcje na czarna godzine, gdyby w tych popapranych czasach pradu nie bylo przez pare miesiecy #preppers

W "internetach pisza" ze max glebokosc na pompę reczną to 7-10m, ale... somsiad ciagnie wode recznie z 16m i to przez filtry pompy glebinowej, jest ciezko ale idzie. Inny kolega zarzeka sie ze z 30m ciagnie wode. Z kolei u mnie lustro wody jest na glebokosci 20-23m i studniarz mowi ze o pompie ręcznej moge sobie pomarzyc. Gwoli scislosci studniarz chce mi zamontowac pompe glebinowa na falowniku, caloroczna (w kregach) z podlaczeniem do piwnicy.

Faktycznie fizyka jest tak upierdliwa? W instrukcji pompy skrzydelkowej czytam "max wysokosd podnoszenia 23m", wiec jakby idealnie pode mnie. A gdyby pompe reczna zamiast w piwnicy dac w tych kregach? Zawsze to te 2m niżej. Jakie są mozliwosci na reczne rozwiazanie?

#budujzwykopem #budowadomu
geszue - Studnia głębinowa

Mirki, z jakiej glebokosci pobieracie u siebie wode za po...

źródło: 2024-04-10_16h07_37

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • 0
@lobo: jest to jakas opcja, rozwazam rozne rozwiazania, bateryjne tez ciekawe choc opcja reczna wydaje sie bardziej niezawodna (o ile wykonalna). Studniarz bedzie jutro na ogledziny to bede mogl z nim podyskutowac, a na razie sie doktoryzuje. Rozwiazanie bateryjne ma te wade (tak mi sie wydaje), ze do czynienia mam z pompa na falowniku, ktora pompuje na biezaco w przeciwienstwie do takiego hydroforu, ktory ma np. 100L zapasu.
  • Odpowiedz
ale... somsiad ciagnie wode recznie z 16m


@geszue: ale... jest to fizycznie niemożliwe. Może ma odwiert 16m, ale lustro wody dużo wyżej. Albo po prostu zmyśla. Nie da się, zwyczajnie się nie da, fizyka z zakresu późnej podstawówki nie pozwala, wodę można ssać tylko do wysokości słupa wody odpowiadającej ciśnieniu atmosferycznemu (czyli 9,81m teoretycznie, 7-8m w praktyce z uwagi na opory po drodze), przy większej głębokości pompa wyprodukuje próżnię ale nie pociągnie.

Tak, jest coś takiego, jak taran hydrauliczny, ale on też tyle nie
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P: dzieki za wyjasnienie. A wiec max 10m gdy sie "ssa" i wynika to z 1atm ciśnienia na powierzchni ziemi.

Ten somsiad z 16m odwiertem i pompa reczna mnie zaniepokoil, bo to dobry kolega, a studnie bili mu w ten poniedzialek i cos mi tutaj nie pasuje. Odwiert ma 16m, tak twierdzi studniarz, nikt mu rur nie liczyl, ale zgadza sie to z informacjami od lokalsów, ze "12 i glebiej".
  • Odpowiedz
i cos mi tutaj nie pasuje. Odwiert ma 16m, tak twierdzi studniarz,


@geszue: no i to jest właśnie powszechny błąd w rozumowaniu. Jest odwiert 16m, zatem ludzie uważają, że pompa zasysa z 16 metrów. W mojej studni ogrodowej odwiert jest 8m. Ale lustro wody zaczyna się metr poniżej powierzchni. Zatem, gdybym miał pompę ssącą, i jej rurę ssawną wsunął do końca, to owszem, woda będzie ciągnięta z ośmiu metrów, ale
  • Odpowiedz
@geszue: Nie znam się, ale kiedyś nabierałem wody u sąsiada co miał taką pompę skrzydełkową jak ze zdjęcia i szło leciutko, ciągłym strumieniem wody. W porównaniu do mojej klasycznej pompy gdzie latasz wajchą góra-dół to był luksus.

W tej skrzydełkowej woda w ogóle się nie cofa i leci przy każdym ruchu. Polecam jako najlepszą ze wszystkich ręcznych.
  • Odpowiedz
@geszue: A czytałeś Maksymalna głębokość ssania 7 [m]

Wysokość podnoszenia to ile jest w stanie zrobić ciśnienia pompa.

Jaką masz w końcu studnie? Wiercona czy kręgi? Z tego co piszesz to lustro masz na 20 paru metrach to masz głębinową jaki masz rozmiar odwiertu?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@hqvkamil nic nie mam, dopiero sie szykuje do bicia. Lustro na 20m wedlug studniarza i sąsiadów., wyjdzie w trakcie wiercenia. Bedzie glebinowa caloroczna. Z recznej juz zrezygnowalem, za gleboko
  • Odpowiedz