Wpis z mikrobloga

74 tys. km przebiegu i 10-ta wymiana przyzwoitego oleju na bazie GTL wraz ze zrobioną płukanką i dodanym molibdenem. Jednocześnie to pierwsza wymiana dokonana przeze mnie osobiście. Koszt materiałów ok. 250 zł, czas wykonania 1h, z czego faktyczna robota 15 minut i 15 min oczekiwania na robienie roboty przez plukankę, i 30 minut oczekiwania aż jak najwięcej oleju ścieknie. Ale nawet wcześniej z robocizną 350 zł to nie był majątek, i gdybym nie uzyskał dostępu do kanału, nadal wymieniałbym olej w warsztacie co 8000 km (pierwsza wymiana odbyła się po 2000 km). Czemu? Zadzwoniłem do Skody dowiedzieć się ile kosztowałby nowy silnik. Wraz z montażem koszt to ok. 25 tys. zł! A do tego auto uziemione może i na 2-3 tygodnie w zależności od dostępności nowych silników!

Tak więc, olej jest stosunkowo tani, a silniki nie są.

#olej #samochody #motoryzacja #mechanikasamochodowa #warsztat
  • 14
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: jest zasada która mi że lepiej często wymieniać kiepski olej, niż rzadko dobry. Kwestia auta, przebiegów, świadomości mechanicznej. Nie wiem jakie masz auto, i jakie masz związane z nim plany, ale taka zmiana poniżej 10k kilometrów to dobry nawyk.a jeśli autko jeździ mało, to nawet raz w roku mu nie zaszkodzi. poza tym zużyte diesle lubią częste wymiany oleju.
  • Odpowiedz
  • 1
@teperkov: Zgadza się. Tym bardziej jak ja mam auto z mała miską olejową - 3,7 litra. Ja wymieniam często dobry olej, ale faktycznie lepiej zmieniać słabszy olej (spełniający normy) częściej niż topowy za rzadko.

Autko jeździ sporo - 2,5 - 3 tys. km miesięcznie z czego ponad 80% to niewysilone trasy. Gdyby jeździło rzadziej niż kilkanascie tys. km rocznie, to i tak wymieniałbym olej raz na pół roku. U mamy wymieniam
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz:

30 minut oczekiwania aż jak najwięcej oleju ścieknie


Trzeba było jeszcze pompą odessać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kiedyś spróbowałem z ciekawości i ściągnąłem 0.5 litra dodatkowo (na 6.5)
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: to w ramach anegdotki powiem Ci że do mojego auta - parch Sorento co ma 3.5 litra V6 też wchodzi poniżej 5nlireow, i to sporo xD
Chciałbym wyśmiać Twoje plany względem auta, nie da się wyśmiać rozsądnego podejścia.
  • Odpowiedz
  • 0
@teperkov: Dzięki. Wolę odwlec w czasie i zrobić remont / wymianę silnika przy 400k - 500k km, zamiast przy 200k - 250k km, albo nie daj Bóg przy stu kilkudziesięciu tys. km. Tym bardziej, że auto cały czas jeździ i zarabia na siebie. Np. studio detailingu poinformowało mnie, że przysłali im folię PPF od Octavii Kombii zamiast od Fabii Kombii, i trzeba poczekać trochę na właściwą zanim się wezmą do roboty,
  • Odpowiedz
Tak więc, olej jest stosunkowo tani, a silniki nie są.


@Adamfabiarz: zadzwoń do Skody i zapytaj ile za wymianę oleju. Albo porównaj cenę silnika i wymiany samemu, skoro porównujesz do wymiany oleju własnoręcznie.
  • Odpowiedz
  • 0
@bidzej: Bez sensu porównanie, ponieważ posiadam odpowiednie umiejętności i sprzęt do wymiany oleju samemu, ale kompletnie nie do wymiany silnika. Jabłka i pomarańcze.
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: silnik rozpinasz, wyciągasz (taki mały to w 2 chlopa przez maskę do góry), wkładasz i podpinasz nowy i w zasadzie po zabawie.
A ceny - no jednak widziałem tańsze poza ASO.
  • Odpowiedz
  • 0
@bidzej: W nic takiego nie będę się bawił i tego typu rzeczy zostawiam specjalistom. Dla mnie to i duży sukces, że ostatnią wymianę olejową dokonałem samemu. Wcześniej w autach z technicznych rzeczy to tylko sprawdzałem stan oleju, sprawdzałem ciśnienie opon, ewentualnie wymieniałem żarówkę od świateł mijanie.
Poza ASO pewnie widziałeś używane silniki - nie interesują mnie takowe.
  • Odpowiedz