Wpis z mikrobloga

moze mi ktos wyjasnic dlaczego w polsce wszystko jest takie drogie? ceny do pensji kosmiczne. w restauracjach ceny jak na zachodzie. w marketach drozej niz w niemczech.

a mimo to w polsce do restauracji w srodki tygodnia sa kolejki zeby wejsc, na zachodzie czegos takiego nie widzialem.

ostatnio ze znajomymi z usa poszedlem w warszawie na burgera i powiedzieli ze sa zaskoczeni bo cena 10% nizsza niz w chicago, tyle ze w chicago sie 3-4 razy tyle zarabia. mimo to musielismy czekac zebu wejsc....

jak bylem na maderze to restauracje byly tansze niz w polsce... a przeciez to niby kurort na oceanie

nieruchomosci zaraz beda wyzej niz wiele zachodnich miast, a wiele niemieckich juz jest tanszych (przy zarobkach w polsce 40-50% tego co w DE). mimo to rzad uznaje ze dalej za tanio i trzeba dopacac

dzis na reddicie ktos wrzucil mapke z pensja minimalna miesieczna w EU, i amerykanie sie dziwili czy to miesieczna czy tygodniowa, bo uwazali ze jesli miesieczna to w polsce sie nie da zyc (a przeciez dopiero byla kosmiczna podwyzka)

bylem miesiac temu w nowym jorku, to slawne bajgle byly w takiej cenie jak w warszawie.

burger 20-30% drozszy a zarobki 3-4x warszawskie...

#nieruchomosci #warszawa #pensja #zarobki #inflacja
  • 50
  • Odpowiedz
@hadrian3: no ciekawe, czy te faktury są teraz w Twoim pokoju? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Już nie jeden taki fachowiec na jdg gały wystrzelił gdy zapytałem o fakturę xD
Ty mnie już nie czaruj bo dobrze znam JDGersów i jak w #!$%@? lecą xD Nie jeden januszex mógłby od nich się uczyć
  • Odpowiedz
@gharman: ja np zbytnio nie podróżuje, ale mieszkam w Opolu i z kolei zdziwiły mnie ceny żarcia na mieście w Warszawie xD na prawdę Opole to drożyzna i z palcem w tyłku w wwa idzie znaleźć jakieś fajne Promo + do tego dostajesz jakieś darmowe shoty. Serio bylem pozytywnie zaskoczony. Nie ogarniam cen w Opolu. A piwo to już w ogóle od 15 zł wzwyż za sikacza xD
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@koniarz to prawda, w mniejszych miastach nieraz ceny sa wyzsze bo nie ma konkurencji. nieraz w drodze samochodem dziwilem sie ze w malym miescie potrafi byc kosmicznie drogo. szczegilnie jesli chodzi o bardziej unikalne rzeczy
  • Odpowiedz
@koniarz: tez opole : ) i mysle ze w cene "mamy wliczone" fakt ze te knajpy w opolu praktycznie zarabiaja 3 dni w tygodniu w piatek/sobote i niedziele. A knajpy w wiekszych miastach maja oblozenie caly czas. Ale może sie myle i po prostu nas kroja bo moga ; )
  • Odpowiedz
@gharman: Polska to jeden z najtańszych państw w EU do życia. Masz wrażenie, że jest drożej? To dlatego, że w PL się mało płaci. Przez inflację udział płac w PKB spadł do poziomów z 2016, a najwyższy udział płac był w 2019 i mimo, że pensje były wtedy niższe miało się wrażenie, że "miało się więcej"
KoxKoxu21 - @gharman: Polska to jeden z najtańszych państw w EU do życia. Masz wrażen...

źródło: obraz_2024-04-13_230442512

Pobierz
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@KoxKoxu21 ale to jest price level nie wzgledem zarobkow....
natomiast co do 2019 to sie zgadzam. wlasnie wtedy mialem wrazenie ze mnie na wszystko stac, mimo ze od tego czasu dostalem 2 podwyzki dosc solidne
  • Odpowiedz