Wpis z mikrobloga

Miry, chciałbym kupić lub wybudować dom, mam na oku kilka domów w swojej okolicy, od surowych zamkniętych po używane domy. Ceny wahają się od 430tys za surowy zamknięty do 700-800tys za domy używane. Mówimy tutaj o domach 100m2+ i działkach ok 900-1200m2. I teraz moje pytanie do was, budowa domu to #!$%@? sprawa wiadomo, pozwolenia urzędy, projekty, użeranie się z ekipami budowlanymi, terminy, mnóstwo czasu potrzebne żeby to ogarnąć. Więc skłaniam się bardziej ku zakupowi gotowego domu. Moim zdaniem cena 430tys. za dom 120m2 20km od miasta wojewódzkiego to jednak dość dużo, przypuśćmy że kupiłbym taki dom, żeby go wykończyć potrzebuje co najmniej 150-200tys. ? Mówimy o wykończeniu tip top na gotowo do wprowadzenia - salon z kuchnią, łazienka i 2 pokoje na start, ogrodzenie działki itp. Warto się interesować takim domem w tej cenie? Czy lepiej budować swoj? Patrząc po projektach i cenach budowy za metr to wychodzi jakieś 3500zl/m2 co przy 100m2 jak nie trudno się domyślić daje 350 000zl, ale dochodzi koszt działki i ceny pozwoleń etc. Co wy byście zrobili na moim miejscu? Ogólnie proszę o wyrozumiałość bo mam 27 lat i nigdy nie miałem nic styczności z budową poza byciem pomocnikiem murarza przez 2 miesiące na wakacje paręnaście lat temu xD. I nie, mieszkanie nie wchodzi w grę, musi być dom z działką :)

#budowlanka #budujzwykopem #dom #budownictwo #budowadomu #dzialka
  • 8
  • Odpowiedz
@siemawpadajdomejkuchni: ja na Twoim miejscu albo bym kupił stary ładny dom i remontował samemu przez kilka lat, albo budował się od 0 też starając się robić samemu jak najwięcej. Na domy w średnim wieku bym nie patrzył bo są droższe od bardzo starych a i tak musisz w nich wszystko przerabiać, nowe natomiast kosztują tyle co byś się sam budował a nie możesz już wszystkiego pod siebie ustawić.
  • Odpowiedz
@siemawpadajdomejkuchni: Stałem przed identycznym dylematem co Ty. Kupiłem dom używany, ale ja w sumie trafiłem całkiem spoko. Sam budynek jest z 1992 roku, ale w latach 2017-2022 przeszedł generalny remont, termomodernizację (na parterze mam około 30 cm styropianu na elewacji i jeszcze do tego 5 cm wełny między murem a płytami KG), na piętrze jest mniej, bo nadbudowa była z suporexu, dół jest z cegły czerwonej), rozbudowę z nadbudową. Wszystkie instalacje
  • Odpowiedz
@siemawpadajdomejkuchni: Używka, i rozglądaj się za jakąś dobrą okazją. Skoro się na temacie nie znasz, zapłać za fachowca, który jest w stanie ocenić, co jest w tej używce do poprawki i jakie koszty to wygeneruje. Raczej stan surowy, łatwiej ocenić i zrobić pod siebie.
Zacznij od doprecyzowania, co w takim domu jest niezbędne (nie wiem, bryła, lokalizacja, media, powierzchnia działki?), co mniej ważne i dopiero szukaj. Wybierz kilka, weź fachowca, żeby
  • Odpowiedz
Moim zdaniem cena 430tys. za dom 120m2 20km od miasta wojewódzkiego to jednak dość dużo


@siemawpadajdomejkuchni: przeciez to pol darmo

potrzebuje co najmniej 150-200tys. ?


@siemawpadajdomejkuchni: raczej 2x tyle

Nie sluchaj wykopkow i nie bierz starych domow. Technologia od lat 90tych poszla do przodu. Szansa, ze trafisz na cos porzadnego jest prawie rowna 0.
  • Odpowiedz
@siemawpadajdomejkuchni: nie ma reguły. Wszystko zależy od stanu domu, lokalizacji (wbrew pozorom jest istotna. Moi rodzice mają dom na takim odludziu, że do najbliższego sklepu mają 8 km..., ja mam 300 metrów mimo, że to dom na wsi) i preferencji indywidualnych. Z doświadczenia - jak będziesz miał upatrzony jakiś dom, pojedź tam jeszcze raz ale tym razem weź ze sobą kogoś, kto oceni sytuację chłodną głową, kto nie będzie się bał
  • Odpowiedz
@siemawpadajdomejkuchni: ciężko kupić dobry używany dom, kiedyś nie myślano o czymś takim jak hydroizolacja przez co wszystko z ziemi wnika w fundamenty i mury i powstaje grzyb, a jak ktoś remontuje to tylko go zamalowuje i problem cyklicznie się pojawia co parę lat, więc jak nie lubisz robić remontów co pare lat to lepiej jednak swój wybudować
  • Odpowiedz