Wpis z mikrobloga

Pamiętam jak moi boomerzy wzbraniali się ręcami i nogami przed żarówkami LED
*hurr piszo 5W a i tak musi wiąc z 80 albo i więcej durr eeeaaa* i jeszcze tak do ~2018-19 mieliśmy żarnikowe xd
Aż w końcu sam powymieniałem i po rozliczeniu stary dzwonił do elektrowni że się pomylili z odczytem, bo taki mały rachunek przyszedł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
PS: Mówiłem już że stary jest z wykształcenia elektrykiem? Na szczęście ludzkości pracuje gdzieś indziej.

#led #budzetdomowy #elektronika #elektryka #heheszki #bekazpodludzi
  • 16
  • Odpowiedz
PS: Mówiłem już że stary jest z wykształcenia elektrykiem? Oczywiście pracuje gdzie indziej bo jest za głupi.


@MakaronowyStwor: Znalem "elektrykow" co 25 lat przepracowali w zawodzie a ja bym im nie dal zarowki w chacie wymienic :P

Z drugiej strony moj szwagier (po gastronomiku - z 15 lat szef kuchni) zmienil robote i przyszedl do nas jako elektryk. I lepiej ogarnia elektryke niz niejeden mlody po szkole elektrycznej :p
  • Odpowiedz
Mówiłem już że stary jest z wykształcenia elektrykiem?


@MakaronowyStwor: stary elektryk, który z wiedzą zatrzymał się w latach 80tych a i nawet wtedy była to wiedza głównie wyniesiona z roboty to potrafi być czysta zgroza. Ot dziś nawet czytałem sobie na FB pasjonującą dyskusję, dlaczego przedłużacz bębnowy obciążony bez rozwinięcia z bębna się topi, nieśmiertelna dyskusja " winna cewka czy brak chłodzenia", gdzie naczelnym argumentem jaki wreszcie wpadł od jednego ze
  • Odpowiedz
@MakaronowyStwor: może był ostrożny przez wciskane kiedyś świetlówki kompaktowe które przy krótkotrwałym używaniu w cale nie były energooszczędne? Ledy są różne, trzeba uważać na pewno jeśli gdzieś jest pomiar mocy biernej, bo zasilacze wbudowane w E27 albo rury są na tyle kiepskie, że cos fi wynosi 0,4 nawet i może się to skończyć karami.
  • Odpowiedz
@kilo-bravo: Od razu mówię że się nie znam. Czy przy tak niskich mocach nawet spory cos fi nie jest problemem bo przez pozostałe odbiorniki trójkąt mocy (z elektrotechniki) się wypłaszczy?
  • Odpowiedz
@Toxen: generalnie tak, ale jeśli wszystko jest oświetlone to 15-minutowe okresy mogą być ciekawe. Miałem jeden taki przypadek obiektu publicznego po remoncie gdzie było wymienione cale oświetlenie na led, a przychodziły kary za moc pojemnościową. Po wymianie na led ale lepszej jakości problem zniknął, ale nie był to tez mały koszt.
  • Odpowiedz
@fortron są takie diody. A raczej takie luminofory ale nie na kieszeń "domową" żeby sobie powymieniać żarówki.

Ale ja np. mam przemieszane neutralne i ciepłe bo takie jest najprzyjemniejsze. Chińczyki, ale każda z przetwornicą stałoprądową
  • Odpowiedz
nieśmiertelna dyskusja " winna cewka czy brak chłodzenia",


@Jarek_P: to na placach budów przewija się do dzisiaj, mi już nie chce się tego tłumaczyć... Ktoś chce za każdym rozwijać 20m przedłużacza to niech tak robi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Toxen: niestety tak jest, jak głównym odbiornikiem są energooszczędne świetlówki wtedy tg fi 0,4 jest przekroczony.... Wiele zakładów energetycznych już teraz wyłapuje takie przypadki i nalicza opłatę za moc bierną pojemnościową odbiorcom z grupy V!
  • Odpowiedz
Ktoś chce za każdym rozwijać 20m przedłużacza to niech tak robi ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@bdg-bro: i słusznie, że robi, jeśli nie chce by mu się przedłużacz zmienił w rozgotowane spaghetti.
Tyle, że nie "cewka" i nie indukcja jest tego przyczyną, a zwykła rezystancja i brak odprowadzania ciepła.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: ok, ale jak chcesz popracować narzędziem w sposób ciągły i mocy powyżej 500W. Przekrój żył też ma znaczenie, a ktoś kupił zbyt tani i później się dziwi .... Imo również rozwijam w uzasadnionych przypadkach.
  • Odpowiedz
@MakaronowyStwor ja działam w branży LED, i ci elektrycy z 40letnim doświadczeniem to dramat. standardem jest robię instalacji LED na skrętce internetowej, bo cienkie kable, bo są kolory więc łatwiej. XD 12v AC czy DC jeden ch... 12v to 12v i nie masz co im zwracać uwagi bo oni są 40lat w branży
  • Odpowiedz