Wpis z mikrobloga

W sumie pewnie mało kogo to interesuje, ale z końcem lutego w Parlamencie Europejskim przyjęto przepisy nakazujące uregulować airbnb. Jeszcze czeka na zatwierdzenie przez Radę, ale potem wszystkie państwa UE będą miały 24 miesiące aby to wprowadzić.

https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20231127STO15403/wynajem-krotkoterminowy-nowe-przepisy-ue-zapewniajace-wieksza-przejrzystosc

No cza będzie się rejestrować, ale ważniejsza zmiana to że miasta będą mogły wyłączać zupełnie całe dzielnice z możliwości krótkiego najmu. Wiele miast w Polsce o to od dawna zabiegało, szczególnie te turystyczne, które wolałby mieć w centrum mieszkańców, a nie turystów.

Aż dziwne, że branża o tym nie krzyczy, a tu się szykuje mała rzeź rentierów XD

I dobrze.

#nieruchomosci #najemkrotkoterminowytorak #airbnb
  • 48
  • Odpowiedz
Wiele miast w Polsce o to od dawna zabiegało, szczególnie te turystyczne, które wolałby mieć w centrum mieszkańców, a nie turystów.


Ja imho bym szedł w drugą stronę i zakazywał w okół centrum. Moim zdaniem miasto nie powinno naciskać żeby w sercu Pragi w Czechach czy koło rynku głównego w Krakowie, czy gdzieś w środku paryża byli mieszkańcy - nikomu to tak naprawdę nie służy. To jak rozmawianie o mieszkańcach Wenecji, nikt
  • Odpowiedz
  • 14
@Deykun

Ja imho bym szedł w drugą stronę i zakazywał w okół centrum. Moim zdaniem miasto nie powinno naciskać żeby w sercu Pragi w Czechach czy koło rynku głównego w Krakowie byli mieszkańcy - nikomu to tak naprawdę nie służy.


Tak tak. Lepiej mieszkać w Pruszkowie, Piasecznie, Raszynie albo Lesznowoli
  • Odpowiedz
  • 136
@Deykun: To jest już akurat przedyskutowane w samorządach. Z pamięci to Gdańsk, Kraków, Warszawa, Wrocław - wszystkie te miasta chcą wywalić turystów z centrów do hoteli, z masy różnych powodów. Jak tylko będzie taka możliwość to tak się stanie od razu.
  • Odpowiedz
@mickpl

Wiele miast w Polsce o to od dawna zabiegało, szczególnie te turystyczne, które wolałby mieć w centrum mieszkańców, a nie turystów.


A taki pomysł skąd? Miasta od dawna utrudniają życie mieszkańcom w centrum. I robią wszystko pod turystów.
  • Odpowiedz
  • 44
@DoubleAxxis: Jest masa powodów, ale najważniejszy to jest hajs. Podatki z mieszkańca są zawsze wyższe niż podatki od zysku z airbnb. A druga sprawa, że mieszkańcy się skarżą bo jeden lokal airbnb może zatruć życie całej wspólnocie, historii jest w necie pełno. Jeszcze dochodzą takie bardziej prozaiczne sprawy jak wywóz śmieci itd. Generalnie w samorządach jest pełna zgoda, aby krótki najem wywalić zupełnie z centrów miast, tylko obecnie nie ma narzędzi.
  • Odpowiedz
@mickpl ale w sumie dlaczego turyści w centrum to źle? Nie rozumiem. W sumie chyba dobrze jak turyści biorą wolne. W tygodniu siedzą w centrum miasta. Jedzą w lokalnych knajpach. No przecież mieszkaniec nie będzie jadł o 12 w centrum obiadu. Zdecydowanie częściej turyści to robią.
  • Odpowiedz
@Rad-X to że pompuje ceny najmu. No pompuje ale kto normalny chce mieszkać w ścisłym centrum xd oprócz turystów ? No i jak ja żyję i nocuje w takich przybytkach to nigdy nie słyszałem imprezy.
  • Odpowiedz
@mickpl z jednej strony zrozumiałe i sensowne, bo krótki najem potrafi być bardzo uciążliwy dla współmieszkańców. Z drugiej strony trochę słabo, bo w dużych miastach pozostaną wyłącznie hotele - czyli w zasadzie skończy się możliwość cywilizowanego podróżowania do tych miast dla rodzin z dziećmi ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 10
@enron: Ja tam wolę hotele. Airbnb kojarzy mi się z niedomytymi powierzchniami, starą pościelą i takimi tam. W hotelach ceny troszkę wyższe, ale wszystko sterylne, rano śniadanko, a jak ktoś w nocy hałasuje to go goni obsługa. Co kto woli generalnie XD
  • Odpowiedz
No pompuje ale kto normalny chce mieszkać w ścisłym centrum xd oprócz turystów


@Simfecstio: Podejrzewam że każdy kto chce miec blisko pracy i rzeczy które są dostępne w centrum i nie chce marnować życia na dojazdach... do centrum
  • Odpowiedz
@Simfecstio: miej szczęście mieszkać obok takiego mieszkania gdzie co przyjazd robią ci imprezę.


ale akurat temu dałoby się zaradzić, np. po trzykrotnej interwencji policji w lokalu utrata licencji do wynajmu na 2 lata. Bardzo szybko by wypracowali skuteczną metodę weryfikacji klientów.

No i pompuje ceny najmu normalnego.


@Rad-X: w centrach i tak nie da się normalnie żyć ()
  • Odpowiedz