Wpis z mikrobloga

@JaNieGejJaPapiesz to średnia dla całej Polski i też dla całego spektrum wiekowego.

W liceum w Warszawie to może być nawet koło 20% albo mniej ale w pierwszych klasach podstawówki wciąż prawie wszystkie dzieci chodzą. Nie mówiąc o ścianie wschodniej i Małopolsce.

Chociaż tyle dobrze że prawie wszyscy jakich znam łącznie ze mną wspomina religię jako po prostu luźną godzinę na robieniem zadań domowych czy gadanie z kolegami. Nigdy nie miałem żadnego podręcznika
  • Odpowiedz
@proteinov @jendriu Nie powinno się robić wykresów słupkowych że skalą zaczynającą się nie od zera. Oczywiście, robi się odstępstwa (np gdyby były wartości ujemne) lub gdy wiemy jaka jest grupa odbiorców. Na potrzeby komunikowania się z szerokim gronem, tak się nie robi.

Niestety wykresy często robią graficy, a nie osoby zajmujące się analizą danych, przez co często wartość estetyczna jest przekładana nad poprawnością.

Ogólnie jestem zwolennikiem piętnowania takich rzeczy w przestrzeni publicznej
  • Odpowiedz
Czy wy jesteście upośledzeni? Tak patrzę na ten wykres i patrzę, szukam co tu jest nie tak i serio nie widzę xD Przecież tu wszystko jest jasne i czytelne. A to że skala nie zaczyna się od zera jest oczywiste dla każdego kto skończył podstawówkę.
  • Odpowiedz
nie ma tu żadnej manipulacji, wykres nie zaczyna się od zera a słupki są do siebie odpowiednio proporcjonalne


@proteinov: to właśnie jest manipulacja. Na #!$%@? ci wykres słupkowy? Żeby przedstawić dane graficznie, a jak nie zaczynasz wykresu od zera to słupki mogą być w dowolnych proporcjach np 500x większy przy promilu różnicy i nie ma żadnej wartości w przedstawieniu tego graficznie poza tym że myli osobę która na to patrzy.
  • Odpowiedz
@grzesiek_888: no właśnie ja też nie rozumiem xD jeszcze gdyby słupki były nieproporcjonalnie względem siebie zwiększone/zmniejszone, albo gdyby nie było podpisów z wartościami liczbowymi, to można by mieć pretensje, ale to zwykły wykres czarno na białym pokazujący pewien spadek w odpowiedniej skali
  • Odpowiedz
dokładnie tak, w różnych raportach statycznych czy naukowych robi się tak samo. W TVP to potrafili dać nieproporcjonalnie duży słupek dla PiS/Dudy albo w ogóle postawić pytanię pod tezę, żeby wyszło git dla narracji.


@znikam5: albo odwrócić oś czasu, tak żeby ktoś kto nie odróżnia od siebie cyferek pomyślał że rośnie, a nie maleje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@WielkiNos: jest linia wskazująca najniższy poziom, są wyraźne zapisane wartości na słupkach ale trzeba umieć czytać i analizować dane żeby zrozumieć wykres. Osoba niewykształcona, nie analizująca tego co widzi faktycznie mogła by uznać to za manipulację.
  • Odpowiedz
@WielkiNos dobrze by dopisać, że zaniżają głównie licealiści, podstawówka dalej się mocno trzyma bo przecież komunia musi być xd myślałam, że w moim pokoleniu coś więcej się ruszy ale jednak ludzie są zbyt chytrzy na kradzież hajsu z komuni żeby odpuścić
  • Odpowiedz
@WielkiNos: Ja bym dał skalę do 2000%, niech ludzie z linijko siedzą przed telewizorem. To jest reprezentacja wykresu który ma ułatwić widzowi zrozumienie trendu. Manipulacja jest wtedy gdy wysokość słupka jest nieproporcjonalna do określonej skali.
  • Odpowiedz