Wpis z mikrobloga

Kończę właśnie kłaść stopnie na schodach betonowych i się zastanawiam jak wykończy„ połączenie podłogi z piętra ze schodami. Można powiedzieć, że zrobiłem mały błąd bo nie zrobiłem wcięcia w posadce na piętrze aby tam dać "pierwszy stopień" i wolałbym tego uniknąć. No i teraz mam kilka możliwości jak to zrobić, ale nie wiem która się sprawdzi

1. rys 1 frezuję delikatnie podstopnice aby oprzeć na niej panel i mocuje do podstopnicy narożnik aluminiowy (i potencjalnie do podłogi)
2. rys 2 ucinam kawałek ze stopnia (dosłownie kilka centymetrów z frontu), frezuję kawałek aby oprzeć panel, następnie nasadzam ten kawałek na podstopnicę i przyklejam do posadzki na mamuta nie oszczędzając go oczywiście.

Która opcja lepsza? Wydaję mi się, że opcja 2, ale obawiam się, że jak będzie się stawać na tym małym stopniu to po jakimś czasie mamut puści (klejony do anhydrytu będzie)

Ps. nie chcę frezować anhydrytu bo raz, że nie chcę wszystkiego zasyfić, a dwa, że nie wiem do końca gdzie się kończą rury od ogrzewania podłogowego.

#budownictwo #budujzwykopem #budowadomu
lobo - Kończę właśnie kłaść stopnie na schodach betonowych i się zastanawiam jak wyko...

źródło: 20240403_083545

Pobierz
  • 10
@lobo: Wycinaj w panelach, kuj posadzkę i wstawiaj stopień jak należy a nie wymyślaj mi tu fikołków. Przyznaj się że nawet tego stopnia nie zamówiłeś.
@lobo: wizualnie to ma być zdecydowanie 2, tak mają wyglądać schody, opcja 1 to do piwnicy najwyżej.
Kwestia tylko jak to zrobić, bo raczej nie tak, jak pokazujesz. Stopień ma być jednolity, a jeśli bardzo nie może, to go wysuń, a łączenie rób w głębi schodka. A podstopnicę po prostu skróć, co za problem?
via Wykop
  • 0
@Smarek37: No to jest opcja 1 :)

@Jarek_P Niezbyt rozumiem o co ci chodzi z "łączenie rób w głębi schodka"

Chyba wynajmę kamerę termowizyjną i zweryfikuję gdzie się kończą rury (obstawiam, że z 10cm od krawędzi) to pewnie zrobię wcięcie na 5cm w podłodzę i dotnę schodek na 10cm to 5 będzie przyklejone na płasko do anhydrytu, 1cm sobie pozwisa podparty pianką i reszta będzie na podstopnicy jak normalny stopień. Się
Niezbyt rozumiem o co ci chodzi z "łączenie rób w głębi schodka"


@lobo: na twoim rysunku przy opcji 2 doklejasz od przodu dodatkowy pasek do stopnia. Jeśli nie możesz dać po prostu szerszego stopnia, to taką doklejkę rób z drugiej strony tak by od brzegu był lity stopień, a nie z doklejanym takim ogryzkiem.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego w ogóle kombinujesz z podcinaniem wylewki. NIe prościej przyciąć podstopnicę?
Osobna sprawa: stopnie
via Wykop
  • 0
@Jarek_P:
Wysokości stopni mam dobre (no rozjazdy maks kilka milimetrów), jak je projektowałem to były liczone dla posadzek na gotowo uwzględniłem różnicę między pierwszym, a ostatnim. Kwestia jest taka, że mam panele winylowe (z podkładem mają 6mm) więc aby położyć stopień na posadce piętra i się to wszystko licowało muszę wyfrezować posadzkę na przynajmniej 3.5cm głębokości (ew. 2.5 jak wyfrezuje stopień dodatkowo) i jakieś 5cm szerokości
@lobo: dobra, teraz rozumiem, nie dotarło do mnie wcześniej, że chodzi o górny koniec schodów. Tak czy tak robiłbym opcję 2, tylko mocowanie tej listewki zrobił ciut solidniej, niż klejenie jej czoła do anhydrytu. Albo taka listwa, jak Smarek proponuje.
@lobo: chciałem wrzucić zdjęcie jak to powinno wyglądać, ale wykop to gunwo i nie da się tu wrzucić zdjęcia. Prywatnej wiadomości też nie mogę do Ciebie wysłać.