Wpis z mikrobloga

Ulica rzymska w Pompejach

Ulica rzymska w Pompejach, z wciąż świetnie zachowanymi kamieniami brukowanymi. Konstrukcja dróg rzymskich była prawdziwym arcydziełem inżynierii Rzymian. Technika budowania dróg została przejęta od Etrusków i początkowo dokładnie naśladowana. Z czasem dopiero zaczęto przyjmować nowe technologie.
Pierwszą warstwą stanowił piasek, który ubijano i profilowano. Na tak przygotowanym podłożu układano 1 lub 2 warstwy płaskich kamieni, zalewano je zaprawą cementową lub zamulona gliną. Zamiast zaprawy stosowano też popioły wulkaniczne (pucolana). Tak powstawała dolna warstwa drogi, statumen, mająca grubości 20-30 cm, dochodzącą niekiedy do 0,5 m. Statumen obramowywano krawężnikami o ciężarze od 10, 15 kg do 50 kg, miało to na celu wzmocnienie brzegów drogi. Kolejna warstwa zwana rudus lub ruderatio grubości 20-30 cm składała się z kruszonego piaskowca, tłuczonej cegły lub tłucznia kamiennego. Ubijano je starannie okutymi ubijakami z drewna. Zalewano to wszystko zaprawą o stosunku cegły tłuczonej i wapnia – 3:1.
Następnie rozpoczynano kładzenie podbudowy, której pierwszą warstwą był nucleus, to jest cement z drobnymi odłamkami kamiennymi, żużlem, glinka i piaskiem. Całość tworzyła warstwę nieprzepuszczającego wody, szczelnego betonu drobnoziarnistego. Orientacyjny skład tej półmetrowej warstwy wynosił 3 części maczki ceglanej i 2 części wapnia.
Warstwę górna, summum dorsum, stanowiły żwiry o uziarnieniu do 6 cm zwane gloren strata albo wieloboczne płytki kamienne, silicea strata.
Sprofilowaną i starannie wyrównana nawierzchnię, parimentum, układano z płyt kamiennych grubości 5 cm o spadku 1:60 i powierzchni od 30 do 100 cm.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/ulica-rzymska-w-pompejach/

#imperiumromanum #rzym #ciekawostki #antycznyrzym #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Ulica rzymska w Pompejach

Ulica rzymska w Pompejach, z wciąż świet...

źródło: c

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@IMPERIUMROMANUM Czy to prawda że ruch na drogach Imperium Romanum był lewostronny? Udowodniono to badając zużycie dróg. Lewa strona drogi do Rzymu była bardziej starta, bo ciężkie wozy załadowane towarem jechały do Rzymu a wracały puste.
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM: Byłem kiedyś w Neapolu na Citybreak i kusiły te Pompeje, bo to rzut kamieniem. Strasznei mi się nie chciało bo uznałem, że to przereklamowane rujny. No ale, skoro już jestem to pasuje zaliczyć. Pojechalismy i na miejscu zaliczyliśmy opad szczęki. Byłem nastawiony, na to, że to stos kamieni a tam kuźwa normalne zniszczone miasto z działającą fontanną!
  • Odpowiedz
@wezsepigulke ale przynajmniej nie ma tego tfu lewactwa i tfu unii. Nie to zgniły zachód. A ze w pakiecie stopy Lenina, woda ze studni i kartioszki do jedzenia, bo na nic więcej rozzjanina nie stać, to takie tam nieistotne detale.
  • Odpowiedz