Wpis z mikrobloga

Polska szkoła myślenia aka Akademia Chłopskiego Rozumu #nieruchomosci

Próbowałem zarzucić wśród kolegów (sami #programista15k, serio), ideę podchwyconą ostatnio w Internecie nt ZUSu i opłacalności inwestycji w mieszkania, a mianowicie że kto by miał wynajmować ich mieszkania w przyszłości wg wszystkich prognoz ludzi w Polsce będzie coraz mniej.

Kolczaneiro - Polska szkoła myślenia aka Akademia Chłopskiego Rozumu #nieruchomosci 
...

źródło: temp_file1661494486485746852

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kolczaneiro: Tego typu dyskusje są zawsze bez sensu. Jak ktoś jest zapakowany w nieruchy to będzie bronił tego rękami i nogami. Jakiś czas temu miałem dyskusję o krypto i jeden typ krytykował dość mocno. Co się okazało? Źle grał i wtopił.

Dyskusje z mojego doświadczenia nigdy nie są racjonalne a ludzie nawet nie silą się na obiektywizm.

A programiści to żadna elita intelektualna wbrew pozorom, raczej dobra koniunktura, kuc hir.
  • Odpowiedz
@janciopan: Ogólnie z ludźmi nie ma co gadać, bo każdy kto chociaż liznął jakiegoś tematu jest okopany na pozycji, tylko nieliczne jednostki są w stanie pokonać dysonans poznawczy i zmienić zdanie.

Lepiej zająć się swoim życiem niż przekonywaniem kogokolwiek do czegokolwiek co nie jest bezpośrednio związane z twoimi sprawami bieżącymi.
  • Odpowiedz
kto by miał wynajmować ich mieszkania w przyszłości wg wszystkich prognoz ludzi w Polsce będzie coraz mniej.


@Kolczaneiro: No jak nie ma tutaj informacji o tym gdzie te mieszkania mają to to za mało zmiennych, żeby ocenić sytuację. Mieszkanie na wynajem w dobrej lokalizacji w jednym z TOP5 będzie jeszcze długo dochodowe, jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, żeby się taki Poznań czy Kraków wyludnił w perspektywie 50- 70 lat.
  • Odpowiedz
@Kolczaneiro: jak to mieszkania w topowych miastach to raczej pewniaczki na najbliższe kilkanaście lat o ile nie są to apartamenty 21,37 M2 na dalekiej Białołęce. Natomiast jeśli to mieszkania w jakimś Sosnowcu, Pile czy nie turystycznym miejscu to raczej lipa. Kraj się wyludnia, ludzie ciągną do aglomeracji także wszystko zależy jak leży i gdzie. Ja np kupuje IKE Obligacje myśląc o emeryturze że coś tam się odłoży ale zawsze z
  • Odpowiedz
długo dochodowe, jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, żeby się taki Poznań czy Kraków wyludnił w perspektywie 50- 70 lat.


@matt-pitt: To polecę ostro ale co mi tam. Wyobraź sobie że żyjesz w 1934 roku. Przewidzialbyś, że wybuchnie 2 wojna światowa, żydzi zostaną wywłaszczeni a później komuniści wywłaszczą resztę? Oczywiście, że nie. Byś gadał polska wolna, sanacja będzie rządzić i warto kupować bo będzie gitówa. Te twoje nieruchy w warszawie, jedyne co by z nich zostało to kupa gruzu po niemieckich bombardowaniach.

Ogólnie ekstrapolowanie obecnej sytuacji na przyszłość jest błędem logicznym często również występującym przy inwestowaniu w rynki, ale rolą inwestora jest zarządzanie ryzykiem i minimalizowanie go a pakowanie się w jeden typ assetu to jest błąd i nieważne co to
  • Odpowiedz
To polecę ostro ale co mi tam. Wyobraź sobie że żyjesz w 1934 roku.


@janciopan: Wyobraź sobie, że żyjesz w 1934 roku - jaką emeryturę ci ZUS wypłaci? ʕʔ

Akurat zapakowywanie się w 100% w polskie
  • Odpowiedz
Wyobraź sobie, że żyjesz w 1934 roku - jaką emeryturę ci ZUS wypłaci? ʕʔ


@matt-pitt: Paradoksalnie w niestabilnej sytuacji geopolitycznej jest dużo większa szansa, że nowa władza zachowa świadczenia socjalne poprzedniej o czym dobrze przekonali się komuniści którzy w 3rp podostawali ładne emeryturki niż że wyżyjesz z nierucha.

A tu się sam trochę podłożyłeś bo współczesny ZUS jest kontynuacją czegoś analogicznego z 2 RP/początków komuny. Tak te świadczenia społeczne mają tak długą historię i
  • Odpowiedz
A tu się sam trochę podłożyłeś bo współczesny ZUS jest kontynuacją czegoś analogicznego z 2 RP.


@janciopan: Podasz mi jedną osobę z drugiej RP, która za swoje składki dostała emeryturę w trakcie wojny lub po wojnie?

A większość ludzi pakuje się w 100% all in w nieruchy.


Powtarzam to co wcześniej, nie o tym była dyskusja tylko o wiarygodności ZUS vs Nieruchy
  • Odpowiedz
jak podasz mi dowolną inwestycję to wymyślę ci scenariusz na którym ta inwestycja może popłynąć w przeciągu 50 lat


@matt-pitt: Trochę jak u jasnowidza. Ciało denatki znajduje się na terenie niedaleko dużego zbiornika wodnego. Kawałek dalej zlokalizowany jest las. Obok znajdują się pola uprawne w sąsiedztwie jakiegoś dużego budynku, jakby fabryki.
  • Odpowiedz
która za swoje składki dostała emeryturę w trakcie wojny lub po wojnie?


@matt-pitt: Przecież ludzie dostawali emerytury już po 44. Za komuny ludzie normalnie przechodzili na emeryturę to jak można przejść na emeryturę skoro jej niby nie było?
  • Odpowiedz
W latach 40. mało który emeryt traktował emeryturę jak źródło utrzymania. W latach 1946-48 świadczenia emerytalne stanowiły równowartość kilkunastu procent wynagrodzenia, a mieszkańcy wsi w ogóle nie mogli liczyć na świadczenia rentowo-emerytalne. Osoby żyjące na wsi polegały na własnych produktach rolnych.

zródło

@janciopan: To że ktoś dostał emeryturę po wojnie nie znaczy, że to z jego składek i w jakiejś godnej wartości ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
To że ktoś dostał emeryturę po wojnie nie znaczy, że to z jego składek i w jakiejś godnej wartości ¯\(ツ)/¯


@matt-pitt: Lepsze to niż gruz w warszawie chyba, że masz ten dar, że możesz go jeść to wtedy spoko. Przeżyjesz.
  • Odpowiedz
@janciopan: NIe wiem czy jesteś pijany, czy to twój normalny poziom, ale ci wytłumaczę.

Jeśli ktoś dostał emeryturę w 44 bez względu na składki to jasne jest, że lepiej dla niego było inwestować w nierucha bo emeryturę dostał tak czy inaczej a po nieruchu, nawet zbombardowanym zostało prawo do ziemi. Dotarło?
  • Odpowiedz
Jeśli ktoś dostał emeryturę w 44 bez względu na składki to jasne jest, że lepiej dla niego było inwestować w nierucha bo emeryturę dostał tak czy inaczej a po nieruchu, nawet zbombardowanym zostało prawo do ziemi. Dotarło?


@matt-pitt: Zostało prawo do ziemii to gdzie te żydowskie dzielnice w większości miast polskich? Ludność warszawy to też oczywiście potomkowie elity z II RP która miała tam własność a nie dzieci komunistów którzy
  • Odpowiedz
gdzie te żydowskie dzielnice w większości miast polskich?


@janciopan: właściciele nie żyją, więc nie powiedzą nam czy lepiej zainwestować w nieruchy czy w plan emerytalny

Zamiast odpowiadać konkretnie to się za każdym razem silisz na jakiś durny strumień świadomości - nie dziwne że ludzie nie chcą z tobą dyskutować, jesteś po prostu w #!$%@? męczący i gadasz pierdoły.

bez odbioru
  • Odpowiedz
właściciele nie żyją, więc nie powiedzą nam czy lepiej zainwestować w nieruchy czy w plan emerytalny


@matt-pitt: fikołek

nie dziwne że ludzie nie chcą z tobą dyskutować, jesteś po prostu w #!$%@? męczący i gadasz pierdoły.

Ad personam, brak argumentów, wysuwanie tezy bez pokrycia (bo skąd wiesz, że ludzie nie chcą ze mną dyskutować, w sumie nie masz jak się o tym dowiedzieć) w celu
  • Odpowiedz