Wpis z mikrobloga

#kartygraficzne #komputery #pc #pcmasterrace #gpu #nvidia #radeon @m4jk3l

Hej, kąkuterowe świry ( ͡° ͜ʖ ͡°) mam gorącą prośbę o pomoc w dokonaniu wyboru. Jestem casualem - szukam jakiejś taniej i oszczędnej grafiki, która da rade ogarnac jakies nowsze gierki na niskich/srednich w 60fps (Helldivers2, Stronghold Warlords, Diablo4 itp.). Obecnie w kompie, ktory dostalem mam:

Specyfikacja
Procesor: AMD Ryzen 7 5700G
RAM: 16 GB 3200MHz CL16
MOBO: Gigabyte A520M DS3H (tak, PCie 3.0)
Grafika: AMD RX 6400 4GB
Zasilacz: be quiet! Pure Power 11 400W 80 Plus Gold
Obudowa: Logic Aramis ARGB Mini Black

tl;dr


Myślałem nad takimi:
Gigabyte GeForce RTX 3050 Eagle OC 6GB GDDR6 (859 zł)
Sapphire Radeon RX 6600 GAMING Pulse 8GB GDDR6 (999 zł)
Gigabyte GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12GB (1359 zł)
MSI GeForce RTX 4060 AERO ITX 8GB GDDR6 (1399 zł)

Ewentualnie inne 4060 bo widziałem, że mają TDP na poziomie 115W.

Wiem, że im więcej vRAM tym lepiej i najlepiej byłoby wymienić mobo, zasilacz i kartę ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale czy da rade upchnąć tu jakąś sensowną kartę bez rewolucji?

Z góry dzięki za pomoc!
  • 18
@StronaGlowna: rekomendowany zasilacz do 4060 to minimum 450W. Zakup mocniejszego to pewnik. W małym budżecie masz 3 karty do wyboru: RTX 4060, RX 6700 oraz Intel ARC 770. Wejdź na Youtube i wpisz w pole wyszukiwania te karty, to wyskoczą Ci benchmarki w różnych grach.
Proc, mobo, ram jest spoko i styknie.
@Mecenaso: czyli nie ma sensu sie pakowac w 3050/6600? ( ͡° ʖ̯ ͡°) ta 3050 6GB ma TDP 70W wiec nie musialbym nic zmieniac a raczej roznica bylaby zauwazalna...

Intel ARC 770


Intel ma problem z prądożernością, nadal wolalbym miec oszczednego kompa..
@Mecenaso: rozumiem, a to nie lepiej w takiej sytuacji isc w 4060 zamiast 6600? np. MSI 4060 VENTUS 2X BLACK 8G OC? Fajnie jakby to było ciche i miało możliwie najmniejsze zapotrzebowanie na prąd.

Mam tylko obawy czy mi te karty beda pasowaly do plyty glownej (zeby nie bylo jak z 1070 ( ͡° ʖ̯ ͡°))
@StronaGlowna: no jasne, że lepiej. 4060 najmniej wymagająca od zasilacza (ale też i droższa). Co masz na myśli, mówiąc "czy będzie pasowała do płyty głównej"? Każda karta pasuje. Masz małą obudowę? Szerokość twojej pł. głównej to 24,4 cm. A taka MSI GeForce RTX 4060 Ventus 2X Black OC 8GB GDDR6 (ma dwa wentylatory) a jej długość to 20 cm.
Co masz na myśli, mówiąc "czy będzie pasowała do płyty głównej


@Mecenaso: próbowałem zamontować moją starą kartę - MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB i nie chciała do końca wejść w slot ( ͡° ʖ̯ ͡°) tak jakby wadziła gdzieś o jakiś kondensator czy inny element. Nie chciałem dociskać żeby czegoś nie uszkodzić (i tak uszkodziłem kabel SATA od dysku bo akurat był idealnie pod kartą),
@JestemKrzysio: no wlasnie tak sie zastanawiam, bo obecnie jak mierzylem to max bierze 100W (z czego ~45W ten 6400), a sprawność jest 92% bo to gold ( ͡° ʖ̯ ͡°) wedlug testow na YT to 4060 bierze 100-120 w peaku, wiec wydaje mi sie, ze nadal powinno dac rade... tak czy siak 4060 (115W) bedzie lepsze prądowo niz 6600 (140W). Pytanie tylko który, za duzo tego (
@StronaGlowna: na pewno nie Gigabyte, w 4060 Windforce był jakiś problem z chłodzeniem (wysokie temperatury): https://www.techpowerup.com/review/gigabyte-geforce-rtx-4060-windforce-oc/37.html
A tak to ciężko stwierdzić, ja bym brał co tańsze i tyle. Wersje dwuwentylatorowe będą w porządku. Te z jednym często mają zwykły alu radiator zamiast cienkich blaszek (gorsze tempy, większa głośność). Z takich ok jednowentylkowców to MSI Aero oraz Zotac Solo.

Tego MSI Aero akurat mam, siedzi w małym pececie, spisuje się dobrze (UV