Wpis z mikrobloga

Siedzę ostatnio trochę w LLMach, czytam pejpery, eksperymentuje i powiem wam, że idea że LLMy miałyby zastąpić programistów wydaje mi się teraz jeszcze bardziej absurdalna. Oczywiście może to być moja naiwność czy brak wiedzy, ale nie znalazłem jeszcze nic co w jakikolwiek sensowny sposób sugerowałoby, że tak się stanie. Obecnie jest wiele głosów, że już za moment AI zastąpi nie tylko programistów ale ogólnie białe kołnierzyki, ale fakty są takie że głosy te pochodzą praktycznie wyłącznie od ludzi którzy mają interes w tym żebyśmy w to wierzyli.

Nie zmienia to faktu, że w IT mamy kryzys, ale nie jest on spowodowany tym, że AI zastępuje programistów tylko końcem darmowego pieniądza i ogólnego dążenia do zysków. Cały rozwój IT, nasze mieszkania, leasingi i egzotyczne wakacje finansowane były przez fundusze VC które liczyły, że ich firma stanie się następnym Facebookiem. Wielu z nich niestety się przeliczylo (lub dopiero przeliczy) i dlatego mamy kryzys.

#programowanie
  • 8
Obecnie jest wiele głosów, że już za moment AI zastąpi nie tylko programistów ale ogólnie białe kołnierzyki, ale fakty są takie że głosy te pochodzą praktycznie wyłącznie od ludzi którzy mają interes w tym żebyśmy w to wierzyli.


@pan_bogus: piszę to od roku :-)

A teraz po tym co poczytałem posłuchaj jakiegoś wywiadu z Uber profesorem wszechświata Andrzejem Draganem - strasznie śmieszny człowiek.
Profesor a myśli 'na chłopski rozum' totalnie olewając
Cały rozwój IT, nasze mieszkania, leasingi i egzotyczne wakacje finansowane były przez fundusze VC

@pan_bogus: Żaden projekt nad którym pracowałem przez ostatnie lata nie był finansowany przez VC więc trochę subiektywna ta opinia. Większość dotyczyło transformacji cyfrowej czyli rozwiązywanie rzeczywistych problemów a nie budowania drugiego tiktoka. Transformacja ta nastąpiła i teraz głównie to jest utrzymanie które nie wymaga już rzeszy klepaczy.
@kobrys13: słuchałem go raz gdzieś na samym początku jak zaczął się hype na AI. Mówił coś w stylu, że AI jest na poziomie 7 latka i zaraz będzie na poziomie 15 latka czy coś takiego. A to jest teza która nie ma żadnego oparcia w badaniach i sam też dowodów na to nie podał. Teraz to już nie wiem jakie stawia tezy bo po tych farmazonach unikam wszelakich materiałów z jego
@okrupnik: ale pewnie korzystałeś z wysokich zarobków, które były skutkiem konkurencji firm o pracowników (gdzie właśnie sporo tych firm było finansowane przez VC) oraz pewnie korzystałeś z technologii które w trakcie tej pogoni za pieniędzmi powstały. Myślę że gdyby nie hype i pieniądze z funduszu to cały rozwój IT byłby o wiele wolniejszy i odbiłoby się nie tylko na ludziach bezpośrednio pracujących w startupach
@pan_bogus: też tak mysle. W dodatku nazywanie sztucznej inteligencji "sztuczną inteligencją", gdy tak naprawdę to jest zwykły algorytm przewidywania kolejego słowa tylko zwiększa się liczba parametrów to jakaś parodia. Kolejny model po prostu mniej halucyjuje i tyle. AI to zwykły skok ale nie technologiczny, tylko skok na kasę inwestorów.

A przypominam, że obecnie AI zzassało już pół internetu, ma miliardy parametrów i co? Gówno, dalej raz działa, raz nie

A co
@nad__czlowiek

Dalej CRUDiarze będą musieli wykodować miliony linii kodu i wrzucić je do open source/stack overflow czy innego forum, żeby AI zescrapowało i wczytało dane do nauki


Często pomijany aspekt jest taki, że po tych wszystkich wydarzeniach ze zwolnieniami i scrapowaniem publicznie dostępnych materiałów przez AI, chęć do publikowania czegokolwiek gdziekolwiek pewnie będzie malała, a OpenAI już pewnie pobrało cały internet, więc zacznie się problem braku nowych danych.

skok na kasę inwestorów.
@kobrys13: Co by nie mówić, jest dobrym marketingowcem. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Faktycznie jest profesorem. Jego specjalność to fizyka kwantowa, ale większości osób temat się znudził więc przekwalifikował się na eksperta od ai. Ai robi niesamowite zasięgi.