Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci

@mickpl Micky tak sobie myślałem ostatnio i jak mówisz że rentowność najmu spada i tak dalej, nie będzie się opłacało.

A potem sobie pomyślałem np. o swoich rodzicach czy wujkach, wszyscy klasa robotnicza z wyjątkami po studiach ale i tak zwykli pracownicy w januszeksach, Anetki i Mariusze. I np. tacy moi starzy całe swoje oszczędności życia 200k PLN w wieku 50 lat XD (oprócz zbudowanego domu i samochodu) po tygodniach namawiania żeby zrobili cokolwiek z tymi pieniędzmi oprócz narzekania na inflację i #!$%@? w kółko że złotówka tak traci, w 2021 kasę włożyli w nomen omen XD mieszkanie inwestycyjne. Moja rodzina dalsza czy bliższa, oczywiście ta bardziej obrotna na pewnych etapach życia robiła podobnie. Ba, nawet znajomi po studiach jedyne o czym marzą żeby się dorobić to jedno mieszkanie dla siebie i jedno na wynajem żeby mieć do emerytury. Młodzi ludzie, po szkole.

I do czego zmierzam. Takie wujki Mietki i mamy Alinki i pół kraju oczywiście ynwestuje w betonowe złoto. Ale czy Ty myślisz że oni liczą jakąś stopę zwrotu, rentowność, opłacalność, obłożenie, itd? Przecież to są zwykłe głąby i oni mają w dupie zwrot ze swojej inwestycji XD nawet jak lifetime im się z tego wynajmu i niech Bóg Ci da spadków zwróci 50% tego co włożyli to oni nie są tego świadomi i będą sobie wmawiali, że no to nie wiadomo dokładnie ile z tego wynajmu wyszło bo kto by to liczył, na pewno się zwróciło, dolej mi synek kompotu, a nie trudne tematy poruszasz. I że to będzie dla dzieci czy wnuczków. A sentyment pakowania hajsu w mieszkania zostanie i tak, nadal dzieci tych Mariuszu będą widzieli tylko jedną możliwość inwestycyjną, przez co ta teza, że rentowność się zmniejsza nic nie da, bo popyt nie spadnie.
  • 8
  • Odpowiedz
@#!$%@?: mieszkanie ma jedną niezaprzeczalną zaletę - wymusza inwestowanie długoterminowe, w przeciwieństwie do durnych apek srających na okrągło powiadomieniami że EBC to, ropa tamto, Huti/Tutsi sramto, kupuj, sprzedaj, 3x dziennie. Czas to z reguły sojusznik w inwestowaniu.
  • Odpowiedz
@#!$%@?: i to źle? na takim mieszkaniu widzisz tylko te parę złotych wpływających na konto co miesiąc. Większość ludzi nie była by w stanie znieść czerwonych cyferek na innych inwestycjach np przy okazji spadków covidowych czy wojennych. Do tego dochodzi jeszcze wada naszej giełdy gdzie mnóstwo spółek jest zależnych od polityków czy KNF który śpi jak chodzi o walkę o interesy indywidualnych inwestorów
  • Odpowiedz
@#!$%@?: masz rację, że ludzie nie potrafią liczyć ROI tylko co miesiąc wpada kasa na konto i są zadowoleni. To wszystko działa dopóki jest napływ ludzi na najem. W latach 2020+2021+2022+2023 wybudowano blisko 1 mln nowych mieszkań i "dalej brakuje". Gdyby nie 1 mln dodatkowych Ukraińców to rynek by się załamał. Wystarczy, że teraz jakimś cudem Ukraina wygra to z 2 mln => 1 mln wyjedzie i nagle okaże się, że nie
  • Odpowiedz