Wpis z mikrobloga

Jak jest napisany LOTR, Silmarillion i reszta książek? Słyszałem że jest to język, przez który ciężko przebrnąć.

Osobiście czytałem tylko Hobbita. Bardzo przyjemna lektura. Pomyślałem, że zacznę od nowa i przeczytam całą sagę, wszystkie książki Tolkiena, ale jak mam się męczyć po Hobbicie to raczej się nie będę za to zabierał.

#ksiazki #tolkien #lotr #hobbit #czytajzwykopem
  • 10
@Lukiak: Sam LOTR jest dosyć opisową książką. Co do krain, historii i wydarzeń ale bohaterów najmniej. Zupełnie odwrotnie jak u Sapkowskiego. Mimo wszystko to nie jest jakiś trudny język. Po prostu akcja idzie powoli.
Silmarillion nie wiem bo nie czytałem.
@Lukiak: Hobbit był pisany dla dzieci, LOTR to już poważniejszy język. Co do Silmarillion, niedokończonych opowieści. To jest już inna bajka. To są rzeczy niedokończone, bardziej przypominające opracowania mitologii poważne. Tolkien był przede wszystkim filologiem, bawił się tworzeniem jezyków. Aha, jeszcze ważne jest tłumaczenie. Za kanoniczne uważa się te Skibniewskiego, tym bardziej, że konsultowała he z Tolkienem (podobno Tolkien trochę rozumiał polski, a znał kilkanaście języków).
@Lukiak: Silmarilliona przesłuchałem kiedyś jako audiobook przed snem, i napisane to było mniej atrakcyjnym językiem niż LOTR, ale ujdzie, a może to wina lektora.