Wpis z mikrobloga

#gielda #revolut #podatki
W ciągu ostatnich 3 lat każdego roku miałem stratę na giełdzie na revolucie. Nie rozliczałem tego w żaden sposób. Dodatkowo jedna z akcji zbankrutowała w 2023 roku. Akcje zniknęły z mojego portfela, nie sprzedałem ich. Czy teraz mogę jakoś rozliczyć te poprzednie 3 lata i co z tym bankrutem, bo jednak nie ma transakcji sprzedaży tych akcji?
  • 18
  • Odpowiedz
@Hfishman1: tak, możesz złożyć zaległą deklaracją + czynny żal za poprzednie lata i normalną deklarację w tym roku.
W przypadku bankruta jest to śliska sprawa.
W przypadku brankructwa i delistingu wg skarbówki możesz nie móc uwzględnić kosztów nabycia. Możesz oczywiście do wyliczeń uznać sprzedaż za 0PLN i wtedy koszty nabycia uwzględnić.

W naszej aplikacji kalkulatorgieldowy.pl sobie wszystko policzysz automatem za wszystkie lata.
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy czy obecnie kalkulator gieldowy zostal "ulepszony" o kwestie splitów akcji i innych "niezgodności" danych zaciaganych z raportow? Pamietam ze dwa lata temu musialem z palca w notatniku wpisywac korekty na ilosciach aby z sukcesem wczytal komplet danych bo wyrzucalo rozne niezgodnosci transakcji :(
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: w jaki sposób najefektywniej kontaktować się w przypadku problemów z importem transakcji? Email podany na stronie?
Weryfikując jeszcze kwestię limitu transakcji determinującego pakiet cenowy dobrze interpretuje * iż limit tyczy się roku za który się rozliczamy, nie całej wczytywanej narastająco historii z lat ubiegłych?
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: kontynuując wątek :) ponieważ poradziłem sobie ze splitami czy prawami poboru, ale nie widzę aby z importu z emaklera wyodrębniał otrzymane dywidendy np. Asbis. Wnioskuję iż wynika to z tego, że wypłaty dywidend w emaklerze są odnotowywane tylko w historii finansowej, a nie transakcjach. Czy w takim razie trzeba je sobie rozliczać "ręcznie"?
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: mając na myśli "dalsze postępowanie" chodziło mi o to czy wczytując dywidendy do kalkulatora i mając informację zwrotną z mbanku np. że nie pobierają podatku u źródła albo pobiera np. 15% powinienem ręcznie w kalkulatorze nadać wartość jaką kalkulator ma przyjąć do wyliczeń ( na przykładzie całe 19% lub dodatkowe 4%?).
Końcowa instrukcja jak wpisać już dane w PIT jest mi w miarę znana z ubiegłych lat :)
  • Odpowiedz
  • 0
@kalkulatorgieldowy: czyli po wczytaniu pliku z revoluta mam ręcznie dodać wszystkie pozycje na te akcje które zbankrutował i cenę zamknięcia wpisać jako 0? Bo jak dodaje ten rachunek strat i zysków to pomija te pozycje co zbankrutowały i wychodzi z tego rozliczenia jakbym jakiś zysk osiągnął.
  • Odpowiedz