Wpis z mikrobloga

kiedyś słyszałem od kogoś takie twierdzenie, nie wiem czy to prawda, czy ktoś kto jest na bieżąco może to zweryfikować?

Kwasy tłuszczowe nasycone podnoszą HDL i LDL
Kwasy jednonienasycone podnoszą HDL i obniżają LDL
Kwasy wielonienasycone obniżają HDL i LDL

#dieta #medycyna
  • 8
  • 0
@Kasahara: no dobra to bez esejów, w praktyce:
- jeżeli smażysz, to na jakim tłuszczu?
- jeżeli polewasz czymś sałatki - to czym?
- czy unikasz np. tłustej wieprzowiny?

pytam bo chcę sobie wyregulować LDL
@heniek_8: Na oliwie, z awokado, masło klarowane do krótkiego smażenia, a na kokosowym(z umiarem bo zawiera głównie tłuszcze nasycone), rzepakowym do dłuższego. (chodzi o punkt dymienia)
Polewać sałatki można prawie każdym tłuszczem, ale oliwa będzie najzdrowsza (możesz też rzepakowy, słonecznikowym, z awokado itd.)
Nie musisz unikać specjalnie tłustego mięsa, ale jeść z umiarem, ze względu na tłuszcze nasycone i możliwe problemy zdrowotne (na pewno nie codziennie).

Jedz awokado, orzechy, tłuste ryby,
@heniek_8: HDL powstaje z LDL i oba są potrzebne człowiekowi. Połowę cholesterolu tworzy twoje własne ciało, a jak ograniczysz spożycie, to organizm zacznie produkować więcej. Ogranicz drastycznie węglowodany, w szczególności cukry proste. Blaszki miażdżycowe może i składają się z lipidów, ale to cukier poprzez glikazę uszkadza naczynia krwionośne. Wtedy organizm - słusznie - wysyła tam lipidy, które mają odbudować uszkodzone naczynie. Natomiast ty po słodkiej kawusi, decydujesz się na drożdżówkę, chlebuś,
@zbrodnia_i_kawa: przepraszam, hdl oczywiście nie powstaje z ldl. Za to powstaje z apoilipoproteiny AI, a hormon wzrostu wpływa na produkcję tego białka. A z kolei hormon wzrostu może pozostawać niski, jeśli wysoka jest insulina i zaburzona jest gospodarka hormonalna. Czyli -> żresz bułeczki -> wzrasta insulina w gruncie rzeczy permanentnie jej wydzielane jest zwalone przy takiej diecie -> spada somatotropina i hormony płciowe -> wydzielanie apolipoproteiny AI spada -> nie ma