Wpis z mikrobloga

Mircy, piszę do Was z apelem abyście dbali o swoje zdrowie i się zaczęli wysypiać! Ja od dobrych kilku lat nie dość, że chrapałem to wstawałem bardziej zmęczony niż się kładlem, w ciągu dnia przysypiałem i nawet za kierownicą zdarzało mi się przysypiać. Poszperałem swoje objawy i wyszło na to, że cierpię na ciężki obturacyjny bezdech senny - organizm jest po prostu mega niedotleniony. Rozpocząłem odpowiednią diagnostykę, dobrano mi aparat CPAP i od 3 tygodni mogę powiedzieć, że jestem innym człowiekiem - brak potrzeby drzemek w ciągu dnia, jazda autem nawet na dystansie 400 km nie sprawia problemu (kiedyś musiałem robić ze 3 postoje na drzemkę bo tak mnie łamało na sen) i po prostu lepiej mi się żyje. Polecam mocno, jeśli partnerka mówi, że chrapiesz jak czołg to znak, że coś jest nie tak i warto się nad problemem pochylić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#bezdechsenny #bezdech #zdrowie
  • 11
@LaskaKNK +1 tez używam cpap od niedawna, inne życie. U mnie np. zniknęła senność po posiłkach. Wcześniej jak zjadłem śniadanie czy obiad to za dwie godziny musiałem walczyć aby nie usnąć za biurkiem. Ja z Medicover dostałem skierowanie na polisomnografie, po diagnozie skierowanie na miareczkowanie ( można powiedzieć dobór aparatu)
@heniek_8 tak, jestem, i od tego należy zacząć walkę z bezdechem @zadrawoku jak dobrze maska dobrana, to po tygodniu nie czuć różnicy. @farbowanylisek poradnia chorób płuc i gruźlicy, ale to się tylko tak nazywa. W Lublinie gdzie mieszkam tylko jedna instytucja się tym zajmuje, Instytut medycyny wsi na Jaczewskiego. Wszystko na NFZ aczkolwiek miareczkowanie to koszt 30 zł/doba wypożyczenie aparatu.
@farbowanylisek z racji zarostu miałem nieszczelności na masce która nie była dość dobrze dopasowana więc aparat miałem przez tydzień. Jeśli prześpisz 2 noce po 6-7 h z aparatem to wystarczy. Potem zakup aparatu który jest refundowany w kwocie 1890 zł (resztę musisz sobie zapłacić sam) i maska w kwocie 190 zł. Ceny aparatów to tak naprawdę od 800 zł do 10k gdzie dobry aparat zmiennocisnieniowy kupisz za 3.5k.
@zadrawoku wygodniej spi się bez maski xD. Ja to widzę tak, że jest to mało komfortowe, upierdliwe bo musisz o to dbać i myć (nie trwa to jakoś długo ale jednak) natomiast korzyści są na tyle duże, że niedogodności idą na drugi plan, poza tym człowiek przyzwyczaja się do wszystkiego i po jakimś czasie można z tym żyć. Poczytaj ten blog, masz tu 100% wiedzy, której potrzebujesz.
https://www.cpapblog.pl/2019/05/spis-tresci-table-of-contents.html?m=1

Ja ze swojej strony