Wpis z mikrobloga

Odnośnie porównania z wynajmem.
Nie wiem czy wiecie, ale jakiś czas dodałem sekcje do kalkulatora gdzie można to łatwo porównać.
Jest tam suwak z czasem bo część odsetkowa kredytu zmniejsza się w czasie. Porównanie uwzględnia same odsetki. Dla uproszczenia należy uwzględnić kredyt 100% LTV ponieważ porównujmy z wynajęciem mieszkania bez uwzględnienia własnego kapitału.

W komentarzu przykład dla kredytu komercyjnego 600k i wynajmu za 2500 w okresie 3 lat.

https://kalkulator-kredytowy.azurewebsites.net/?kwota=600000&okres=360&WIBOR=5.85&mar%C5%BCa=2&typRat=sta%C5%82e

#nieruchomosci
pastibox - Odnośnie porównania z wynajmem.
Nie wiem czy wiecie, ale jakiś czas dodałe...

źródło: temp_file8244885991753420799

Pobierz
  • 29
  • 1
@makaronzjajkiem jak chcesz uwzględniać wkład własny to w przypadku wynajmu 100k uwzględnij że pracuje i pomniejsza czynsz (aktualnie na TOS daje 500zl miesięcznie, więc wynajem 2k wtedy). Dodatkowo zapomniałem uwzględnić, że w przypadku wynajmu płacisz 2500 a kredyt masz 4300, więc co miesiąc powieksz kapitał o dodatkowe 1800 zł różnicy. Więc w przypadku wynajmu będzie to 56k + 65k kapitału pomniejszającego kredyt po 3 latach. Chyba sporo nie?
@pastibox: jak założymy, że mieszkanie będzie drożeć 2,5% rocznie (o cel inflacyjny) - to jego wartość po 3 latach będzie wynosić 646k, a to sprawia, że różnica między najmem a kupnem wynosi jakieś 10k na korzyść najmu.

Słabe jest to, że zwykli ludzie muszą się bawić w spekulowanie przy zakupie mieszkania.
@pastibox: to może pora uwzględnić wzrost ceny mieszkań? I to założenie, że stopy będą stały w miejscu przez trzy lata. Panie teoretyk, odniosłeś się do jednego punktu, a resztę olałeś. W sumie to zabawne, kiedy wy w 2021 krzyczeliście o bańce, ja kupiłem swoje mieszkanie, spłaciłem 30% kapitału i mam ratę niższa (pomimo zmiennej) niż BK2% (w przypadku znajomych bekowiczy jest mniejszy metraż o 15%), a mieszkania w tym czasie podrożały
  • 0
@ZaPolish: a kto powiedział, że jest? Po 3 latasz masz stan przypadku stabilizacji cen:
1. Kredyt - Kapitał do spłaty 583 246,74 zł
2. Wynajem - Kapitał do spłaty nowego kredytu (600k - 121k) = 479K

W pierwszym przypadku udało się spłacić 17k a w drugim uzbierać kapitał 121K. Dzięki czemu po 3 latach możesz wziąć kredyt z ratą 4300 ale już na 17 lat.