Wpis z mikrobloga

#xtb #inwestowanie #gielda #etf
Hejka,
Od jakiegoś czasu dywersyfikuje inwestycje. Wkładam co miesiąc troche kasy w dwa etfy oraz skupuje obligacje EDO w PKO.
Mam nawet LEGO bo w święta mi #!$%@?ło i kupiłem troche kolcków w promocjach z serii Star Wars.

Ale do rzeczy - zamknąłem pozycje spółki z NewConnect(nie pytajcie nawet której bo jebniecie śmiechem) którą powinienem zamknąć pół roku temu. Zostało trochę z tego gotówki w XTB. Zastanawiam się nad jakimś ETF'em, który głównie inwestuje w spółki zajmujące się sztuczną inteligencją. Dobry pomysł?

Możecie polecić coś ciekawego co może mieć przyszłość z kumulującą się dywidendą? Ewentualnie jakiś inny pomysł? Jestem na pomysły otwarty :D Tylko nie BTC - za późno na wejście do pociągu moim zdaniem.
  • 4
  • Odpowiedz
@DavenJayX:
Moim zdaniem to słaby pomysł.
To o czym mówisz jest przewartościowane jak BTC.
Poza tym cały rynek może poważnie spaść w listopadzie po wyborach w USA. Możliwe że zacznie spadać wcześniej.
Inna sprawa że tracisz na spadającym kursie usd.
Optymalny pomysl na najblizsze miesiące: Kupuj powoli usd w miesięcznych ratach i czekaj do grudnia.
  • Odpowiedz
@DavenJayX: @zaq22 słaby pomysł ale z innego powodu. Prawdopodobnie nie jesteś mądrzejszy lub nie masz insider info jak maklerzy więc nie przegonisz peletonu. Dlatego o wiele lepiej dla szaraczka po prostu kupować wszystko jak leci bo w długim terminie się usredni. Wszystko czyli np All-world cap weighted (ACWI) I jak AI będzie wielkie to też będziesz trochę tego miał. A jak nagle adidas odkryje super buty to też już
  • Odpowiedz
@DavenJayX: @zaq22 no i nie ma co losować z czasem zakupu, raz trafisz, raz nie i tak będzie średnio w długim terminie. Kupując co miesiąc osiągniesz to samo (lub nawet lepiej!) a pozbędziesz się stresu z obserwowanie i zastanawianiem się czy dobrze zrobiłeś.
  • Odpowiedz
Kupować tematycznie, czyli w konkretne sektory, to można co najwyżej niewielkie kwoty na zasadzie zabawy. Gruby hajs inwestuje się w molochy jak VWCE czy tak jak kolega wspomniał wcześniej ACWI. Można do tego dodać nieco ZPRV (i ZPRX, ale u nas nigdzie nie można go chyba kupić), który jest takim molochem od wszystkiego, ale celuje tylko w małe spółki (ktore takie VWCE czy ACWI całkiem pomijają). Na przestrzeni dłuższego czasu powinno to
  • Odpowiedz