Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #programista50k #it #pracait #pracbaza #korposwiat #4mitomans #java

Tak to właśnie jest z tymi mitomanami na tagu co wam obiecali łatwe 30k dla seniora klepacza po 6 latach stażu w Javce.

Tymczasem mamy tutaj jednego porządnego, uczciwego i szczerego kodera, którego z szacunku za mówienie prawdy nie nazwę CRUDiarzem (brawo dla @PanPiesek2) który się przyznał jak wygląda sytuacja - 150zl/h czyli 25k netto b2b to stawka ledwo osiągalna dla zwykłego seniora klepacza z 10+ letnim stażem. To stawka bardziej dla team leada pracującego 9-10h dziennie (darmowe nadgodziny) z olbrzymim stresem i odpowiedzialnością ze zespół (musi świecić oczami jak jakiś MID zawali code-review juniorkowi i wadliwy kod wywali produkcję jak to było na facebooku ostatnio)

Takie realia, jakieś trolle 30k typu @Pasterz30 wrzucajcie na czarno, nie da się obecnie przekroczyć 25-30k na b2b bo mamy kryzys wywołany AI.

Przez chwile była bańka w 2022 roku kilka miesięcy, pare farciarzy dostało to 25-30k ale stawki wracają do normalności

Realia odnośnie IT:
Junior (1-3 lata stażu) do 10 000 zł brutto UoP i 12 000 zł netto b2b
Mid (3-6 lat stażu) od 12 000 do 18 000zł netto b2b
Senior zwykły klepacz (7-10 lat stazu) od 18 000 do 22 000zł netto b2b
(wszyscy wyżej wymienieni mają work life balance i pracują te 6h max 8h dziennie)

Senior ambitny (7-10 lat stazu) od 20 000 do 24000zł netto b2b
(pracuje w stresie 8-9h dziennie i product owner/scrum master patrzy mu na ręcę czy się obija czy nie, w dodatku rzucają mu tekstami że jak ma te 20k+ na fakturze to z szacunku do innych zawodów zarabiających 5k brutto wypada wziąć od czasu do czasu darmowe nadgodziny żeby więcej dowieźć)
Team lead (10+ lat stazu) od 24 000 do 27 000zł netto b2b - praca 9-10h dziennie, darmowe nadgodziny, stres, masa odpowiedzialności za zespół i dostarczane ficzery

dodatowo
Scrum Master aka Szef, Zarządca programistów (w zalezności od doświadczenia, ale 20k już może mieć po 3-4 latach) - od 10 000 do 20 000 zł netto b2b za pracę 1-2h dziennie bez stresu. Dostaje bonusy za to, że programiści dostaczają coraz więcej story pointów co sprint, dostaje kary za to że programista nie dowiózł dlatego jego zadaniem jest kontrola wydajności programistów, poganianie i pilnowanie by programiści z 5-cyfrową pensją pracowali te 8h za które mają płacone, a nie tylko 3-4h dziennie - dostaje specjalnie uprawnienia do posadania ostatecznego głosu = zaniżania estymat programistów w jirze/sprintach gdy programisci zbyt przesacowywują taska żeby się obijać = okradać pracodawcę (pracują 80h logują 160h)

Product Manager (w zalezności od doświadczenia, ale 30k już może mieć po 5 latach) od 15k do 30k na luzie, praca 8h dziennie wypełnianie exceli, zbieranie wymagań od klientów, jak coś nie działa to tłumaczy klientom dlaczego to programiści po całości zawalili dobrze zaplanowy przez Product Managera temat :)
nad__czlowiek - #programowanie #programista15k #programista25k #programista50k #it #p...

źródło: mitomania

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: no a po jakimś czasie jak człowiek starszy to przychodzą myśli by wszystko rzucić w cholerę i zacząć zarządzać. Mam starszych ziomków co ostatni kod napisali lata temu a teraz zajmują się procesami, PM, jeden jest CTO.
Po co czekać jak scrum masterem można zacząć już być teraz i wbijać doświadczenie. I próg wejścia niższy niż w kodowanie. I szkolenia tańsze. Same plusy.
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Jak już piszesz zarzutki o IT to pisz bardziej ogólnikowo, bo sam opis tego czym się zajmuje sm to jakieś wywody magazyniera który płacze w kącie bo mu pocisnął brygadzista
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: tak zawsze wyglądało. Te wszystkie mity na temat zarobków były podsycane przez bootcampy. Jestem team leadem i mogę potwierdzić ilość godzin i stres. Bo mariusze po bootcampach zostali którzy mają problemy z podstawami. Bardzo mało jest nawet średnich programistów.
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Od roku szukam pracy jako junior Fullstack, DevOps, czy Data Engineer. Nawet mnie nie zaprosili na żadną rozmowę, a wysłałem z 200 CV chyba do wszystkich ofert z Pracuj.pl i JustJoinIt. Mam 1.5 roku expa w dość głośnym w Polsce projekcie i aktualnie robię doktorat. Jedyna realna szansa to projekt badawczy z uczelni żeby dostać pracę związaną z IT. Taka jest rzeczywistość obecnie. ( ͡° ʖ̯ ͡°
  • Odpowiedz
1. jesteś mitomanem


@nad__czlowiek: to już twoje zdanie

2. jedna jaskółka wiosny nie czyni, jest raport JustJoin IT który potwierdza moje tezy :)


@nad__czlowiek: a to całkiem możliwe, bo ofert jest mniej ogólnie, tych dobrze płatnych jeszcze mniej, przez co średnia spadła. Dodatkowo były jeszcze oferty w roku 2022, które opierały się na kursie USD prawie po 5 zł, co windowało stawkę PLN. Ja odnosiłem się do tego, że cały
  • Odpowiedz
@elozapiekanka: tutaj akurat brałbym cie przez palce zapiekanka. Pamietam twoje posty jak byles na etapie szukania pracy, jak wyzej naczelny troll @nad__czlowiek napisal, ze jedna jaskolka wioski nie czyni to tak samo tutaj. Zważywszy na fakt, ze jak ktos sledzi ten ta juz jakis kawal czasu, to doskonale zdaje sobie sprawe, ze pracujesz w nieziemskim kołchozie i jestes ruchany do granic mozliwosci przez pracodawce XD Jak i reszta twoich kolegów z
  • Odpowiedz