Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuje porady. Teściowie muszą ocieplić komunistyczna kostkę, która jest ogrzewana ekogroszkiem. Chcą na początek ocieplić dach, ściany i wymienić okna. Pytanie tylko czym to ocieplić? Były 2 firmy i chcą ocieplać styropianem, ale co z wilgocią w domu? Oni twierdzą, że wentylacja grawitacyjna wystarczy, ale nie jestem taki pewien. W końcu jak się zamknie ściany, dach i okna to mam tutaj wątpliwości. Możecie coś doradzić z doświadczenia?

#pytanie
#budownictwo
#remontujzwykopem
#remont
  • 15
  • Odpowiedz
@darek-jg: Ściany nie, ale kiedyś okna drawniane, były tak powyginane, że dzięki nim następowała cyrkulacja powietrza w mieszkaniu.
Ale też uważam, że lepiej zainwestować w wentylację mechaniczną. Albo w rekuperację ścienną, do pomieszczeń, gdzie wentylacja nie sięga.
  • Odpowiedz
@greenbox: zrobisz termos, ale wentylacji nie będzie to będzie kiepsko. Czym ocieplić, ściany styropianem, wełną, dach - wełną, pianą.
Wentylacja grawitacyjna wystarczy, ale musi powietrze jakoś wpadać do domu, a wylatywać kominem. W łazience wentylator trzeba wstawić i już. Będzie jedynie strata ciepła przy takim rozwiązaniu Jeżeli wcześniej nie było wilgoci to nie powinno być źle.
Rekuperacja by była najlepsza, ale to przeważnie kończy się kombinacjami i rozwaleniem połowy domu w
  • Odpowiedz
Rekuperacja by była najlepsza, ale to przeważnie kończy się kombinacjami i rozwaleniem połowy domu w takim budynku.


@Qullion: nie koniecznie. Jak to jest kostka to spora szansa, że ma wysokie pomieszczenia. Wtedy kosztem tych 10cm da się rozprowadzić rury. Jedyny problem to w którym miejscu piony puścić.
  • Odpowiedz
  • 0
@Chrystus: Czy wentylacja mechaniczna w postaci wentylatorów z czujnikiem wilgoci w kuchni, łazience i w pomieszczeniach gdzie jest komin wentylacyjny i te okna z nawietrznikani wystarczą wg ciebie?
  • Odpowiedz
@ksiak: kostki są różne, mieszkałem w takiej i rekuperację trzeba by było rozprowadzać po korytarzach i pomieszczeniach zmniejszając wysokość do 230 cm. Do tego na pionach by były po 4 skrzynki rozdzielcze.
  • Odpowiedz
@alex-fortune: warunki? Nie wiem co dokładnie masz na myśli. Jak jest miejsce na rekuperator, miejsce na piony i da się rozprowadzić rury to żaden problem.
Otwory wentylacyjne w kominach trzeba zamurować. Nie może być żadnych punków gdzie może ciągnąć lewe powietrze. Odcięcie miejsca z piecem na węgiel.
Trzeba sobie poszukać miejsce na czerpanie i wyrzutnie skąd rekuperator będzie pobierał i wyrzucał powietrze. Jak ludzie palą w piecach to może jakieś filtry
  • Odpowiedz
kostki są różne, mieszkałem w takiej i rekuperację trzeba by było rozprowadzać po korytarzach i pomieszczeniach zmniejszając wysokość do 230 cm. Do tego na pionach by były po 4 skrzynki rozdzielcze.


@Qullion: dlatego napisałem, że opcja jest. Wiadomo, że to zależne od budynku.
  • Odpowiedz