Wpis z mikrobloga

Mam prośbę o ocenę "strategii inwestycyjnej" i parę pytań. Ogólnie nie znam się na tym, dopiero poznaję, przeczytałem książkę Iwucia i dużą część bloga inwestomat.

Chcę stworzyć dwa portfele, długoterminowy (90%) i hazardowy (10%).

Długoterminowy aktualnie składa się z:

Obligacje EDO: ~81% portfela
Ishares core msci EM imi ucits (ACC EUR): 5.7% portfela
Ishares core msci world ucits (ACC EUR) : 13.2% portfela

Chcę jeszcze ogarnąć:
IKZE (14k PLN i limit co roku, obligacje EDO)
IKE (23k PLN i limit co roku, TBD, ale jakiś ETF, tu będzie pytanie)

Docelowo chcę, żeby proporcje w tym portfelu wyglądały bardziej Obligi: 40%, ETFY ACC: 50%, Złoto: 10%.

Teraz pytanie - co sądzicie o takim składzie? Czy coś powinno tu zostać dodane, odjęte, być w innych proporcjach?

Idąc dalej, chciałbym, żeby kompozycja samych etfów wyglądała mniej więcej tak: World: 50%. S&P 30%, EM 20%.

Pytanie jw. - Czy coś powinno tu zostać dodane, odjęte, być w innych proporcjach?
Pytanie drugie - Czy warto celować w amerykańskie ETF S&P 30%? Czytałem, że przynoszą większe zyski, ale trochę kombinowania z podatkami itp jest? Nie mam w planach umierać xD

Pytanie ad. IKE - Dobrze rozumiem, że tam jest tylko limit wpłat? Wpłacając maksymalną dostępną kwotę, jeśli dany ETF będzie ACC i urośnie, to wszystko ok, i dalej może to sobie tam być? W tym przypadku nie ma najmniejszego sensu wybierać DIST?

Pytanie ad acc/dist: Czy jest sens wybrać jeden dist (np vanguard all-world high dividend yield ucits) i trzymać go jako 50% ETFów na World? Czy DIST mają średnio dużo większy zwrot i warto bawić się w manualne reinwestowanie?

Teraz ad. portfela hazardowego. Tu chcę mieć całość w akcjach, polskich i amerykańskich. To odległa pieśń, bo najpierw chcę doprowadzić długoterminowy do pożądanej kompozycji, jednakże, polecicie jakieś materiały, jak tutaj grać, żeby wygrać? Albo z czym się zapoznać, czego nauczyć, żeby zmaksymalizować swoje szanse?

Następne pytanie, to: mam konto na #xtb w EUR - dobrze rozumiem, że mogę otworzyć sobie jeszcze takie w PLN i USD? Czy to coś kosztuje?
Czy ten limit 100k euro obrotu bez opłat jest na jedno konto, czy współdzielony na wszystkie?
Jaki jest najtańszy sposób przelewania waluty na xtb? Najpierw chciałem revolutem, bo tam korzystne kursy, ale mają limit 5k miesięcznie, później dodatkowa opłata. Otworzyłem walutowe w ING i wymieniam tam - ale zawsze tam się troszkę straci na ichnim przewalutowaniu.

To chyba tyle, będę wdzięczny za rady ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#gielda #inwestycje #obligacje
  • 21
  • Odpowiedz
Dobrze rozumiem, że tam jest tylko limit wpłat? Wpłacając maksymalną dostępną kwotę, jeśli dany ETF będzie ACC i urośnie, to wszystko ok, i dalej może to sobie tam być?


@Przegrywek123: Jest tylko limit wpłat. Możesz na swoim instrumencie zyskać 900% albo stracić 100% - nic się nie stanie.

W tym przypadku nie ma najmniejszego sensu wybierać DIST?


Dywidendy też nie zaliczają się do wpłat, możesz dostać dowolną kwotę dywidend i nie
  • Odpowiedz
@karmazynowy_piekarz: @Przegrywek123: można przerzucić na rynki rozwinięte i S&P po 10%, a dlaczego? choćby dlatego, że rynki wschodzące od dłuższego czasu stoją w miejscu, stopy zwrotu są śmiesznie niskie w porównaniu z rynkami rozwiniętymi.
Mateusz z Inwestomatu zrobił o tym niedawno film, polecam obejrzeć
  • Odpowiedz
@karmazynowy_piekarz: raczej będę, wydawać nie wydaję, docelowo to chcę te środki wykorzystać na jakiś early retirement dopiero, zbudować dochód pasywny - tu zależy jak pójdzie. Dziękuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@LimboNoir okej, rozumiem, dziękuję (ʘʘ) doczytam i przeanalizuję ten punkt bardziej szczegółowo.
  • Odpowiedz
@Przegrywek123: inwestomat miał wpis o EM. W skrócie: EM są tanie bo są #!$%@? i nie ma podstaw zakładać że to się zmieni. Poza tym patrzenie na przeszłość Index EM ma mały sens bo tam są ciągle zmiany spółek /krajów, kiedyś np nadreprentowany był Meksyk :D
Osobiście wywaliłbym EM i przerzucił na All World, albo SP500. Podobnie złoto. Osobiście złoto kupowalbym tylko fizyczne i tylko po to żeby mieć coś w
  • Odpowiedz
@Przegrywek123: spoko portfel. 40% obligi / 60% ETF All World i masz spokój i możesz się bawić tym bardziej agresywnym portfelem.Tylko poczytaj na inwestomacie kiedy jakie obligacje kupować.
  • Odpowiedz
nadreprentowany był Meksyk


@pwrtwr: a Meksyk to jest ciekawa sprawa ogólnie btw, w ostatnich latach produkcja tam się rozwinęła niesamowicie (do USA), podobnie IT się tam outsourcuje (bo strefa czasowa USA). Nawet polskie SH otwierały oddziały w Meksyku xD

Ze złotem myślałem bardziej żeby mieć jakiś minimalny hedging - co prawda będzie on teoretyczny, ale w teorii złoto będzie rosnąć jak akcje spadać, więc podczas kryzysu mniejsza strata procentowa?

Obligow to
  • Odpowiedz
jeszcze odnośnie hedgingu: znowu inwestomat ( :D ) robił wpis gdzie pokazywał maks obsunięcia i średnioroczne stopy zwrotu portfeli o różnym stosunku obligacji do akcji na przestrzeni ostatnich ok 20 lat. Pokazywał tam, że taki np. portfel 40/60 wychodził całkiem spoko, tzn nie zarabiał dużo mniej niż te z większą ilością akcji a jego część obligacyjna całkiem nieźle balansowała okresy bessy na akcjach. Ogólne wnioski z tego wpisu były takie że w
  • Odpowiedz
@Przegrywek123 myślę od dłuższego czasu i mój portfel wygląda bardzo podobnie, nie wchodziłem w EM bo wykresy i informacje nie napawały optymizmem. Ja mam jeszcze trochę jako pseudo poduszkę pomysl żeby trzymać niewielkie procentowo kwoty na lokatach żeby w razie czego mógł je szybko wyciągnąć nie patrząc na kurs etf-ów. Etfy dist to moim zdaniem bardziej dla kogoś kto już jest na emeryturze i chce odcinać kupony
  • Odpowiedz
@Przegrywek123 weź sobie jeden ETF na akcje, najlepiej all world. Życzę powodzenia w rebalancingu 3 ETFów na IKE lub IKZE.
Dorzuciłbym jeszcze odrobinkę BTC do tego i byłoby perfekcyjnie.
  • Odpowiedz
@bb89: te poduszkę wrzuć sobie do części obligacyjnej portfela. Żeby wyciągnąć kasę z lokaty musisz ja zerwać więc nie zarobisz na niej nic. Za sprzedaż takich obligacji EDO płacisz 2pln, przy nominale 100pln ale tylko do wysokości odsetek które już Ci naliczyli. Jeśli odsetek masz więcej niż 2 PLN to normalnie zgarniasz te różnicę minus podatek. Obligacje mają też zwykle wyższe oprocentowanie niż lokaty. Wyciągnięcie kasy z obligacji skarbowej to około
  • Odpowiedz