Wpis z mikrobloga

Mam prośbę o ocenę "strategii inwestycyjnej" i parę pytań. Ogólnie nie znam się na tym, dopiero poznaję, przeczytałem książkę Iwucia i dużą część bloga inwestomat.

Chcę stworzyć dwa portfele, długoterminowy (90%) i hazardowy (10%).

Długoterminowy aktualnie składa się z:

Obligacje EDO: ~81% portfela
Ishares core msci EM imi ucits (ACC EUR): 5.7% portfela
Ishares core msci world ucits (ACC EUR) : 13.2% portfela

Chcę jeszcze ogarnąć:
IKZE (14k PLN i limit co roku, obligacje EDO)
IKE (23k PLN i limit co roku, TBD, ale jakiś ETF, tu będzie pytanie)

Docelowo chcę, żeby proporcje w tym portfelu wyglądały bardziej Obligi: 40%, ETFY ACC: 50%, Złoto: 10%.

Teraz pytanie - co sądzicie o takim składzie? Czy coś powinno tu zostać dodane, odjęte, być w innych proporcjach?

Idąc dalej, chciałbym, żeby kompozycja samych etfów wyglądała mniej więcej tak: World: 50%. S&P 30%, EM 20%.

Pytanie jw. - Czy coś powinno tu zostać dodane, odjęte, być w innych proporcjach?
Pytanie drugie - Czy warto celować w amerykańskie ETF S&P 30%? Czytałem, że przynoszą większe zyski, ale trochę kombinowania z podatkami itp jest? Nie mam w planach umierać xD

Pytanie ad. IKE - Dobrze rozumiem, że tam jest tylko limit wpłat? Wpłacając maksymalną dostępną kwotę, jeśli dany ETF będzie ACC i urośnie, to wszystko ok, i dalej może to sobie tam być? W tym przypadku nie ma najmniejszego sensu wybierać DIST?

Pytanie ad acc/dist: Czy jest sens wybrać jeden dist (np vanguard all-world high dividend yield ucits) i trzymać go jako 50% ETFów na World? Czy DIST mają średnio dużo większy zwrot i warto bawić się w manualne reinwestowanie?

Teraz ad. portfela hazardowego. Tu chcę mieć całość w akcjach, polskich i amerykańskich. To odległa pieśń, bo najpierw chcę doprowadzić długoterminowy do pożądanej kompozycji, jednakże, polecicie jakieś materiały, jak tutaj grać, żeby wygrać? Albo z czym się zapoznać, czego nauczyć, żeby zmaksymalizować swoje szanse?

Następne pytanie, to: mam konto na #xtb w EUR - dobrze rozumiem, że mogę otworzyć sobie jeszcze takie w PLN i USD? Czy to coś kosztuje?
Czy ten limit 100k euro obrotu bez opłat jest na jedno konto, czy współdzielony na wszystkie?
Jaki jest najtańszy sposób przelewania waluty na xtb? Najpierw chciałem revolutem, bo tam korzystne kursy, ale mają limit 5k miesięcznie, później dodatkowa opłata. Otworzyłem walutowe w ING i wymieniam tam - ale zawsze tam się troszkę straci na ichnim przewalutowaniu.

To chyba tyle, będę wdzięczny za rady ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#gielda #inwestycje #obligacje
  • 21