Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim

Piszę z anonima bo „pieniądze lubią ciszę” xD

Potrzebuję rady jak zacząć inwestować spore nadwyżki finansowe.

Próbowałem kontaktu z doradcami finansowymi ale póki co to mam wrażenie że to tylko Mariuszki co albo próbują sprzedać jakieś swoje cuda inwestycyjne albo goście którzy chcą wziąć moją kasę do kasyna. Tzn to bardziej sprzedawcy niż doradcy.

Od niedawna zarabiam bardzo dobrze. Miesięcznie to ok 30-50k nadwyżki. Kapitału mam na tą chwilę niewiele bo spłaciłem mieszkanie i porządny samochód. Teraz chcę od początku jakoś lokować kasę żeby w polskim żetonie nie trzymać tego w banku.

Po lekturze Finansowej Fortecy zrobiłem poduszkę finansową i kupiłem kilka ETF vanguarda, ale dalej tym temacie jestem zielony i nie chcę ładować kupy kasy w rzeczy których do końca nie rozumiem.
Z finansami nie mam nic wspólnego, oprócz podstawowej wiedzy na temat rynku i instrumentów.

W co Wy inwestujecie? I dlaczego akurat w to?

Mój wstępny plan to inwestowanie w:
10% w złoto fizyczne (mam łatwy dostęp),
20% w obligacje skarbu państwa,
30% ETF (obligacje/akcje 40/60 i 20/80 np vanguard lifestrategy)
10% gotówka/ waluty
30% lokaty w celu zbierania kapitału na grunty inwestycyjne

W mieszkania nie chcę wchodzić bo wydaje mi się że są mocno przewartościowane a wizja wojny z Rosją budzi we mnie niepokój.

Co o tym sądzicie? Co byście zmienili?
Może macie do polecenia kogoś kto pomoże mi to merytorycznie przeanalizować, zmodyfikować i pokaże jak najlepiej to kupować żeby nie tracić kasy przy samym procesie zakupu?

Będę wdzięczny za wszelkie rady!

#finanse #pieniadze #inwestowanie #oszczedzanie #finansowaforteca



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 16
  • Odpowiedz
mam wrażenie że to tylko Mariuszki co albo próbują sprzedać jakieś swoje cuda inwestycyjne albo goście którzy chcą wziąć moją kasę do kasyna. Tzn to bardziej sprzedawcy niż doradcy.


@mirko_anonim: Mam ten sam ból. Sam bym chętnie płacił komuś miesięcznie za porządne zajmowanie się moimi pieniędzmi ale w Polsce to chyba prawie niemożliwe.
  • Odpowiedz
Potrzebuję rady jak zacząć inwestować spore nadwyżki finansowe.


@mirko_anonim: myślę że te 30 zł nadwyżki w pierwszej kolejności na dobrą książkę np. remigiusz mróz "behawiorysta"
  • Odpowiedz
Mam ten sam ból. Sam bym chętnie płacił komuś miesięcznie za porządne zajmowanie się moimi pieniędzmi ale w Polsce to chyba prawie niemożliwe.


@baal80: porządne zajmowanie się finansami to byś miał w przypadku wielomilionowego dolarowego majątku a nie 5k euro nadwyżki na miesiąc xd
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Eksperci finansowi dostępni dla ciebie to Mariusze wciskający gówno fundusze. Ogólnie na twoim miejscu stosowalbym się do rad z finansowej fortecy i dalej pogłębiał swoją wiedzą. Jak zgromadzisz kiedyś kilka baniek to możesz się zainteresować jakimiś funduszami zamkniętymi i jakimś bardziej zorganizowanym zarządzaniem przez podmiot trzeci ale póki co jesteś planktonem i jak chcesz porządnie to musisz to robić sam
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: inwestowanie dla każdego Mateusz samolyk

Ogólnie trochę bezsensu że kupujesz etf który składa się z obligacji jeśli kupujesz edo. Bo duplikujez rolę obligacji czyli stabilizacji portfelea kosztem mniejszego zysku
  • Odpowiedz
@mirko_anonim również polecam "inwestowanie dla każdego" Mateusza Samołyka - jest tam sporo przydatnej wiedzy na temat akcji i obligacji i ETFów.
Po pierwsze proponuję mniej pieniędzy na lokaty, zamiast tego może więcej na obligacje skoro chcesz małe ryzyko.
Po drugie zastanowiłabym się nad ETFem, w vanguard lifestrategy są zarówno akcje jak i obligacje, skoro in tak chcesz mieć osobno obligacje to może lepiej budować osobno część akcyjną i obligacyjną. Vanguard lifestrategy jest
  • Odpowiedz
@ania919: to wtedy powinien pozbyć się edo.
Po pierwsze po co kupuje dwa etfy z różnymi proporcjami obligacji. To jest totalnie bez sensu.
Po drugie większą szansa że padnie mu bank albo państwo #!$%@? podatek od lokat aniżeli miałby stracić Edo.
Przecież te wątki są poruszone w książce dlaczego mieszanie jest głupie.
  • Odpowiedz